Δεν απέφυγε την ήττα ο Παναιτωλικός, έσπασε στο 62’

Στην κορυφή ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη από τον Παναιτωλικό.

Για την 25η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην  κορυφή έπειτα απ’ τη νίκη του επί του Παναιτωλικού με 2-0.

Στο πρώτο μέρος οι «πράσινοι» μπήκαν με σκοπό να κυνηγήσουν ένα γρήγορο γκολ, στο 4’ το καλοχτυπημένο φάουλ του Μάγκνουσον πέρασε λίγο άουτ απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Γκρατερόλ. Στο 5’ ο Καρέλης  σκόραρε αλλά από αντικανονική θέση.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι άρχισαν  να δυσκολεύονται στην  καλά οργανωμένη άμυνα του Παναιτωλικού. Στο 28’ έφτασαν κοντά στον γκολ μετά από το λάθος γύρισμα του Σενγκέλια προς τον Γκρατερόλ, ο Σπόραρ έκλεψε την μπάλα, πέρασε τον γκολκίπερ και πλάσαρε στην κενή εστία, αλλά ο Μλάντεν έσωσε την ομάδα του.

Στο 29’ από το κόρνερ του Τσέριν, ο Σένκεφελντ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ απ’ τα δοκάρια των φιλοξενούμενων, ενώ στο 35’ το σουτ του Κουρμπέλη πέρασε ελάχιστα δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Γκρατερόλ.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνέχιζε να πιέζει αλλά τα δοκάρια των Κουρμπέλη και Χουάνκαρ στο 39’ και στο 42’ απέτρεψαν το γκολ.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκαν αρκετά δυναμικά σφυροκοπώντας τον Παναιτωλικό. Στο 58’ ο Χουάνκαρ τράνταξε  την αριστερή δοκό του Γκρατερόλ.

Στο 60’ ο Σενγκέλια βρέθηκε σε θέση βολής σε φάση διαρκείας όμως το τελείωμα του Γεωργιανού έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια.  Στο 62’ πίεση του Παναθηναϊκού απέφερε καρπούς με δράστη τον  Μαντσίνι.

Στο 76’ η επιμονή του Παλάσιος έβγαλε τον Σπόραρ σε θέση βολής, με τον Σλοβένο να μένει όρθιος απ’ το μαρκάρισμα του Λάρσον, αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Γκρατερόλ στο τετ-α-τετ. Τρία λεπτά αργότερα (79’) η εξαιρετική κίνηση και το γύρισμα του Ιωαννίδη, έβγαλε τον Κλεϊνχέισλερ σε θέση βολής, όμως το σουτ του Ούγγρου μεσοεπιθετικού, πέρασε λίγο άουτ απ’ το αριστερό δοκάρι του Παναιτωλικού.

Στο 85’ ο Παναθηναϊκός «τελείωσε» το παιχνίδι, όταν από κόρνερ του Τσέριν, ο Ιωαννίδης έπιασε κεφαλιά «δυναμίτη», ο Γκρατερόλ απέκρουσε εντυπωσιακά κι ο Παλάσιος από κοντά έκανε το 2-0, «σφραγίζοντας» τη νίκη των «πράσινων».

Στις καθυστερήσεις  ο Σενγκέλια βρέθηκε σε θέσης βολής μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως το πολύ καλό σουτ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπρινιόλι, που κράτησε το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις τω ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (87’ Πούχατς), Ρουμπέν, Κουρμπέλης (86’ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Τσέριν, Μαντσίνι (71’ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ (77’ Ιωαννίδης).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Μαλής, Λάρσον, Χατζηθεοδωρίδης (86’ Χουχούμης), Μλάντεν, Μάρτενσον (86’ Νοσιρού), Σενγκέλια, Χουάνπι (72’ Μόρσεϊ), Ντουάρτε (72’ Μπουζούκης), Καρέλης (72’ Ζοάο Πέντρο).