Δεν χαμογέλασε η Τσέλσι, παραμένει στην τετράδα

Έχασε την ευκαιρία να πατήσει στην τρίτη θέση η Τσέλσι, “ανάσα” πήρε η Γουέστ Χαμ στην μάχη παραμονής.

Για την 32η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-2 από την Γουέστ Χαμ στο ντέρμπι του Λονδίνου.

Τα “σφυριά” έφτασαν στους 30 βαθμούς αφήνοντας πίσω την Γουότφορντ και τους “μπλε” να παραμένουν στην τετράδα με 54 βαθμούς.

Το πρώτο μέρος ήταν ένα μέτριο παιχνίδι από πλευράς ποιότητας παρ’ όλα αυτά την κατοχή της μπάλας την είχε Τσέλσι, η οποία άνοιξε το σκορ με το εύστοχο πέναλτι του Γουίλιαν στο 42′, το οποίο κέρδισε ο Πουλισικ από τον Ντιοπ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αδυναμία της Τσέλσι στα στημένα. Την πρώτη φορά, το VAR έσωσε του φιλοξενούμενους, ωστόσο την  δεύτερη οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ισοφάριση, με δράστη τον Σούτσεκ στο 45+5 να εκμεταλλεύεται την αμυντική αδράνεια  των μπλε.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μόγιες διεύρυνε το σκορ σε 2-1 με τον Αντόνιο στο 51’, έπειτα από τα λάθη των Ρούντιγκερ και Κρίστενσεν. Το σύνολο του Λάμπαρντ στο 72’ έφερε το ματς στα ίσια με την αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν.

Όμως η χαρά δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Γιαρμολένκο στο 89′ έδωσε το τρίποντο στην ομάδα διότι εκμεταλλεύτηκε άλλο ένα λάθος της άμυνας.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Ντιόπ, Φρέντερικς, Αντόνιο, Λανσίνι, (68’ Γουΐλσιρ) Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς (90+3’ Μπαλμπουενά), Μπόουεν (78’ Γιαρμολένκο).

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Κόβασιτς (53’ Μάουντ), Μπάρκλεϊ (63’ Λόφτους Τσικ), Καντέ, Πούλισικ, Γουίλιαν, Έιμπραχαμ (63’ Ζιρού)