Περιστέρι: Δεν τα κατάφερε στο τέλος και ηττήθηκε από τη Ρίγα

Το Περιστέρι φιλοξένησε τη Ρίγα για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, με τους Λετονούς να παίρνουν το “ροζ φύλλο” του αγώνα.

Οι Περιστεριώτες έχασαν την ευκαιρία που είχαν να μείνουν αήττητοι στο Basketball Champions League και ηττήθηκαν από τη Ρίγα με 81-84. Στο 1-1 το Περιστέρι, στο 1-1 και η Ρίγα που πέρυσι είχε χάσει και στα επτά εκτός έδρας παιχνίδια της στη διοργάνωση.

Ξεχωριστό στατιστικό ότι η Ρίγα είχε 41 ριμπάουντ (29-12) και το Περιστέρι μόλις 24 (18-6).

Για την ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Τεράν Πέτεγουεϊ και τον Χρήστο Σαλούστρο, ξεχώρισε ο Στίβεν Γκρέι (15π.), ο Τρε ΜακΛιν (15π.) και ο Αμπντούλ Γκάντι (15π.), όμως ο τελευταίος ήταν ο… μοιραίος με ένα χαμένο λέι απ στο τελευταίο λεπτό.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και πήρε τα ηνία, φτάνοντας στο 16-8 (8′). Παρόλα αυτά η Ρίγα βρήκε λύσεις και μείωσε, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 18-15.

Οι Λετονοί “ξέσπασαν” στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 6-20 και αμυντική προσήλωση η Ρίγα έφτασε σε διψήφια διαφορά, 24-35 (16′). Η αντίδραση της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν άμεση και με την τριπλέτα Στίβεν Γκρέι – Γιάννη Αθηναίου – Παναγιώτη Βασιλόπουλου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 35-35 (19′). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 35-39.

Η Ρίγα βρήκε ξανά λύσεις και ανέβασε εκ νέου το προβάδισμά της στους 9 πόντους, 39-44 (22′), όμως για ακόμα μια φορά το Περιστέρι αντέδρασε. Αρχικά οι “πρίγκιπες” ισοφάρισαν σε 50-50 (24′) και παρά την προσπάθεια της Ρίγα στη συνέχεια, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο υπέρ τους 62-61.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στο +6 (71-65) με γκολ-φάουλ του ΜακΛίν, όμως δέχθηκαν back-to-back τρίποντα για τη νέα ισοφάριση (71-71) και το ματς άρχισε και πάλι από το μηδέν (34′). Ο Όλμαν έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Περιστερίου, ο Γκρέι κέρδισε βολές (39′) και τις έβαλε για το 79-79. Ο Όλμαν σκόραρε ξανά δύσκολο λέι-απ για το 79-81 (39′), ο Γκάντι αστόχησε σε λέι-απ, ο Ζόρικς είχε 2/2 για το 79-83 και εκεί κρίθηκε οριστικά το ματς υπέρ των Λετονών.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-39, 62-61, 81-84

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Αθηναίου 9 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάντι 15 (5/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 15 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Μαυροκεφαλίδης 10 (2), ΜακΛίν 15 (1), Άρλετζ, Τζόουνς 14 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καράμπελας 3 (1), Βασιλόπουλος

Ρίγα (Γκαϊλίτις): Άτε 8 (2), Κάιζερ 11 (7 ριμπάουντ), Μάντσεν 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πινέιρο 13 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζόρικς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Όλμαν 16 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κοχς 3 (1), Σκέλε, Βίτολς 8 (2/6 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 18/39 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 12/13 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρίγα: 22/35 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 4/8 βολές, 41 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα παίξει εκτός έδρας με τη Στρασμπούρ (8/12), ενώ η Ρίγα θα πάει στο Βίλνιους για να αντιμετωπίσει τη Ρίτας (8/12).