Δεν κέρδισε κανείς αλλά ελπίζουν ακόμα

Σε μια αναμέτρηση για γερά νεύρα ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο Γεντί Κουλέ στην προτελευταία αγωνιστική της Σούπερλιγκ. Έτσι οι δύο ομάδες αφήνουν ανοιχτή την υπόθεση παραμονή για την τελευταία αγωνιστική όπου ο Αστέρας υποδέχεται τον Πανιώνιο και ο ΟΦΗ φιλοξενείται από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Ο Χάιμε Βέρα παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1 με τους εξής έντεκα: Σωτηρίου, Μπράουν, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νάστος, Μεγιαδο, Βαζ, Σόουζα, Σασί, Γιακουμάκης.

Στον πάγκο για τον ΟΦΗ έμειναν οι: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Ντίνας, Κυριακίδης, Κουτσιανικούλης, Ναμπί,  Πάρσον.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με τους Αθανασιάδη, Ορτέγκα, Βλάχος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Τασουλής, Βαγιέντε, Μουνάφο, Μπελόσο, Τσιλιανίδης, Φερνάντεζ.

Για τους Αρκάδες στον πάγκο έμειναν οι: Παπαδόπουλος, Αραβίδης, Ρόλε, Δουβίκας, Γλέζος, Αλάγκμπε, Χριστόπουλος.

Η αναμέτρηση

Α’ ημίχρονο

Πιο αποφασιστικά και δυναμικά μπήκε ο Αστέρας Τρίπολης στον αγωνιστικό χώρο του Γεντί Κουλέ και είχε την πρώτη ευκαιρία στο 11ο λεπτό. Ο Μαρτίνεθ μετά από φάουλ έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στη ρίζα του αριστερού δοκαριού το Σωτηρίου. Από κει και πέρα ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο και κέρδισε πέναλτι στο 16′. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρικάρντο Βαζ κάνοντας -στο 17-, το 1-0 δημιουργώντας έξαρση στους 7000 φίλάθλους του Ομίλου. Στο 21ο λεπτό ο ΟΦΗ βρέθηκε πολύ κοντά στο 2-0 όμως η κεφαλιά του Γιακουμάκη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη.

Ο Αστέρας Τρίπολης απάντησε στο 26ο λεπτό όταν ο Φερνάντεζ έχασε τεράστια ευκαιρία από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με αρκετά λάθη και από τις δύο πλευρές και μέχρι το 45′ δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο.

Β’ Ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το δεύτερο ημίχρονο. Στο 48′ ο ΟΦΗ “έχασε” τον Ποτουρίδη που τραυματίστηκε στο γόνατο και μη έχοντας άλλον κεντρικό αμυντικό στον πάγκο, ο Νάστος πήγε σε θέση στόπερ και στον αγωνιστικό χώρο μπήκε ο Κυριακίδης. Στο 56′ ο Τριανταφυλλόπουλος έχασε άλλη μία τεράστια ευκαιρία αφού βρέθηκε μόνος του στην περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη, το σουτ του όμως πέρασε λίγο έξω.

Στο 59′ ο Αστέρας πέτυχε το γκολ ισοφαρίζοντας σε 1-1, όταν ο Ορτέγκα έκανε σέντρα από αριστερά και ο ανενόχλητος Τσιλιανίδης με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Σωτηρίου. Στο 79′ ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να πάρει εκ νέου προβάδισμα όταν το γυριστό σουτ του Γιακουμάκη πέρασε ελάχιστα έξω. Ο ΟΦΗ είχε ακόμα μια καλή στιγμή με σουτ του Μπράουν που πέρασε έξω στο 82′. Οι Κρητικοί έδειχναν πολύ επικίνδυνοι με την είσοδο του Ναμπί στο ματς και είχαν καλές στιγμές αλλά την καλύτερη στιγμή την είχε ο Αστέρας στο 94′ όταν ο Ρόλε αστόχησε από πολύ κοντά. Έτσι, έληξε η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να ελπίζουν ακόμη χάρη στη νίκη του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα):  Σωτηρίου, Μπράουν, Ποτουρίδης (50′ Κυριακίδης), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νάστος, Μεγιαδο, Βαζ, Σόουζα, Σασί, Γιακουμάκης.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Ορτέγκα, Βλάχος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Τασουλής (74′ Αραβίδης), Βαγιέντε, Μουνάφο, Μπελόσο, Τσιλιανίδης (90+2 Δουβίκας), Φερνάντεζ (82′ Ρόλε).

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ

– Γεμάτο ήταν το Γεντί Κουλέ με πάνω από 7000 κόσμο να είναι στις εξέδρες. Ανήμερα του αγώνα είχαν μείνει μόλις 150 εισιτήρια τα οποία έγιναν “καπνός” 2 ώρες πριν την έναρξη του ματς. Ήταν το 2ο sold out φέτος μετά το ματς με τον Ολυμπιακό.

– Επέστρεψε στο Γεντί Κουλέ ο Αραβίδης. Ο έμπειρος επιθετικός αγωνιζόταν στους Κρητικούς μέχρι το Δεκέμβριο της τρέχουσας σαιζόν.

– Ο πρόεδρος του ΟΦΗ, Μιχάλης Μπούσης και ο αντιπρόεδρος Άντζελο Παλυβός ταξίδεψαν από το Σικάγο στο Ηράκλειο και παρακολούθησαν τον “τελικό” παραμονής.

– Τεράστιο άγχος στις κερκίδες του Γεντί Κουλέ αλλά παρ’όλα αυτά δεν υπήρξε το παραμικρό παρατράγουδο.