Δεν τα κατάφερε ο Απόλλων, μεγάλο διπλό η Γούλβς

Στους πρώτους εκ των δύο αγώνων της playoff φάσης του Γιουρόπα Λιγκ δεν είδαμε μεγάλες εκπλήξεις.

Ο Απόλλων Λεμεσού δεν κατάφερε να συνεχίσει την τρελή πορεία του και να κάνει ένα ακόμη θαύμα μιας και ηττήθηκε “με τα χέρια κάτω” στην Ολλανδία από την Αϊντχόφεν με 3-0. Ντεμπούτο για την ομάδα της Αϊντχόφεν έκανε στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κώστας Μήτρογλου.

Εσπανιόλ τράβηξε ζόρια με την.. Ζόρια αλλά κατάφερε από εκεί που έχανε με 0-1 να το γυρίσει στο υπέρ της 3-1.

Οι Γουλβς, μετά την επιτυχία της Δευτέρας όπου και κράτησε το Χ με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πήρε μεγάλο διπλό μες το Τορίνο όπου και νίκησε την ομώνυμη ομάδα με 2-3.

Στο Σταδιο Ντε Καιπ η Φέγενορντ είχε εύκολο έργο κόντρα στην Μπερ Σεβά, καθώς επικράτησαν με 3-0. Οι Ολλανδοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων με αποτέλεσμα να ανοίξουν το σκορ στο 33′ με το Σ. Λάρσον. Στην συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν εξαφανίσει τους Ισραηλινούς και προς το τελος του αγώνα σημείωσαν άλλα δυο γκολ με τον Φερ στο 56′ και 78′ .

Με το ίδιο σκορ (3-0) η Αστάνα πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της Μπάτε Μπορίσοφ. Η ομάδα από το Καζακστάν προηγήθηκε στο 23′ με τον Τομάσοφ. Οι Λευκορώσοι μη μπορώντας να αντιδράσουν δέχτηκαν αλλα δυο γκολ με δράστες τους Λογκβινένκο ( 44′) και Σιγκουριονσόν ( 52′ πεναλτι) .

Η Μάλμε στην Σουηδία είχε τον πρώτο λογο νικώντας και αυτή με 3- 0 την Μπνει Γεχουντα. Οι σκόρερς της αναμέτρησης ήταν οι Ροζενμπεργκ 36′ , Μπενγκτσον 40′ και Λεβιτσκι 47′.

Η Κοπεγχάγη νίκησε 3-1 την Ρίγα στην Δανία. Η ομάδα του Σολμπάκεν παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο προηγήθηκε στο 18′ με τον Φίσερ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά. Το 2-0 το πέτυχε το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σωτηρίου. Ο Νταραμι πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομαδα του. Το μόνο που κατάφεραν οι Λετονοί, ήταν να μειώσουν στο 41′ με τον Καμες.

Η Αραράτ πήρε την νίκη με 2-1 επί της Ντουντελανζ. Τα γκολ πέτυχαν οι Λίμα 22′ Αντονοφ 90+3 και Σινάνι στο 68′.

«Λευκή» ισοπαλία (0-0) για τη Λουντογκόρετς με την Μαριμπορ στην Βουλγαρία, όπως και η ομάδα που απέκλεισε τον Ατρόμητο, η Λεγκια με την Ρέιντζερς στη Πολωνία (0-0).