Δεν τα κατάφερε στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός

Τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό πήρε ο ΠΑΟΚ με 2-0 στην Τούμπα, στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι πράσινοι, ενώ πριν τρεις μέρες είχαν επικρατήσει με 2-0 στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα, τώρα δεν τα κατάφεραν και θα προσπαθήσουν να αντεπιτεθούν στη ρεβάνς την Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου στο ΟΑΚΑ.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με εύστοχο πέναλτι του Βιεϊρίνια και στη συνέχεια ο Βαρέλα ήρθε για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός έχασε καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης στο 15ο λεπτό με τη μπάλα να φτάνει στον Κουρμπέλη, αυτός έκανε το σουτ, μέτρα η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ζαχίντ και ο Πασχαλάκης τελικά την έδιωξε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Μαουρίσιο, αλλά έσωσε ο Διούδης.

Στο 33’ ο ΠΑΟΚ κερδίσε πέναλτι και το επόμενο λεπτό ο Βιεϊρίνια νίκησε τον Διούδη και έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στη συγκεκριμένη φάση ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα, καθώς στο ριπλέι φάνηκε πως ο Αργεντινός μπακ των «πράσινων» βρήκε πρώτα τη μπάλα και μετά είχε επαφή με τον Πέλκα.

Το ημίχρονο βρήκε τον “Δικέφαλο” να προηγείται με 1-0.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Φερέιρα είχε στο 49’ ευκαιρία της με τον Μπίσεσβαρ, αλλά απέκρουσε ο Διούδης. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πέλκας σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 56’ ο Παναθηναϊκός απάντησε, όμως το σουτ Κουρμπέλη, το μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Στη συνέχεια ο Λάμπρου έδωσε αρκετή ενέργεια στην επίθεση του ΠΑΟΚ και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 71′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, όμως το πλασέ του, έδιωξε σωτήρια με το πόδι ο Διούδης σε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό και στο 72′, ο Βαρέλα με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, σκόραρε και πέτυχε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Λάμπρου σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των πράσινων, ενώ ο ίδιος παίκτης αστόχησε λίγο αργότερα σε κοντινή κεφαλιά.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με καθαρό προβάδισμα και φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κίτρινες: Πέλκας, Πούγγουρας, Ινσούα, Βαρέλα

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρινια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (62’ Λάμπρου), Σβιντέρσκι (81’ Άκπομ)

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (54’ Χατζηγιοβάνης), Μπουζούκης (81’ Περέα), Κουρμπέλης, Ανουάρ (77’ Δώνης), Μακέντα