Δεν βγήκε κάνεις “Χ”αμένος

Το τελευταίο παιχνίδι της Σέριε Α’ για την 37η αγωνιστική ήταν το πιο συναρπαστικό με τις Λάτσιο και Μπολόνια να αναδεικνύονται ισόπαλες με 3-3 προσφέροντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.
Οι Λατσιάλι άνοιξαν πρώτοι το σκορ με το τέρμα του Χοακίν Κορέα στο 14′ ύστερα από πάσα του Λούκας Λέιβα.

Η Μπολόνια απάντησε στο δεύτερο μερος.

Αρχικά ο Πόλι στο 50′ με ωραίο τελείωμα ισοφάρισε το σκορ και ένα λεπτό αργότερα πάλι από ασίστ του Παλάσιο ο Ντέστρο ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στο 59′ ο Ιμόμπιλε πάσαρε στον Μπάστος και με φωτοβολίδα νίκησε τον Σκορούπσκι για το 2-2.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί η Μπολόνια πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ.

Στο 63′ ο Ντέστρο βρέθηκε στην περιοχή πήρε την κεφαλιά, την έστειλε προς το Ορσολίνι που έγραψε το 2-3.
Την τελευταία λέξη όμως είπε η Λάτσιο που έσωσε τον βαθμό με τον Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς.

Ο Σέρβος, που ανακηρύχθηκε ως ο καλύτερος μέσος της Σέριε Α’ για την χρονιά που τελειώνει την επόμενη αγωνιστική, εκτέλεσε ένα φάουλ πολύ τεχνικό που κατέληξε στα δίχτυα της Μπολόνια για το τελικό 3-3.