Derby Della Madonnina: Νικήτρια με Λαουτάρο η Ίντερ

Με τέρμα του Λαουτάρο Μαρτίνες, η Ίντερ νίκησε στο ντέρμπι του Μιλάνο τη Μίλαν.

Για την 21η αγωνιστική της Serie A, η Ίντερ επικράτησε με 1-0 της Μίλαν στο Μεάτσα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “Νερατζούρι” ανέβηκαν στους 43 βαθμούς, δεκατρείς βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Νάπολι, ενώ η Μίλαν παραμένει σε κακή κατάσταση και έπεσε στην 6η θέση σε ισοβαθμία με τη Λάτσιο και την Αταλάντα με 38 βαθμούς.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 34ο λεπτό με υπέροχη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χακάν Τσαλχάνογλου. Η Ίντερ ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ανώτερη από τη Μίλαν και δίκαια πήρε το ντέρμπι της πόλης.

Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα στο 82′ με τον Λουκάκου όμως το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Βέλγου στο Τιό, ενώ επτά λεπτά αργότερα ακυρώθηκε εκ νέου τέρμα, με τον Μαρτίνες να νικά τον Ταταρουσάνου, όμως το γκολ νακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το 1-0 έμεινε ως το τέλος

Σκόρερ: 34′ Λαουτάρο Μαρτίνες

Κάρτες: Μιχταριάν, Ατσέρμπι – Καλουλού, Γκάμπια, Λεάο, Ζιρού, Ρέμπιτς

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Oνάνα-Σκρίνιαρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι- Νταρμιάν, Ντιμάρκο (71′ Γκόοσενς), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (89′ Γκαλιαρντίνι), Μιχταριάν (71′ Μπρόζοβιτς)- Μαρτίνες, Τζέκο (71′ Λουκάκου)

Mίλαν (Στέφανο Πιόλι): Tαταρουσάνου- Καλουλού, Κίαερ (85′ Ρέμπιτς), Γκάμπια (70′ Τιό)- Καλάμπρια (55′ Σελεμέκερς), Ερναντές, Κρούνιτς, Τονάλι, Μεσίας (46′ Ντίας)-Οριγκί (55′ Λεάο), Ζιρού

Κρεμονέζε-Λέτσε 0-2 (58′ Μπατσιρότο, 69′ Στρεφέτσα)

Ρόμα-Έμπολι 2-0 (2′ Ιμπάνιες, 6′ Έιμπραχαμ)

Σασουόλο-Αταλάντα 1-0 (55′ Λοριεντέ)

Σπέτσια-Νάπολι 0-3 (47′ Xβαρατσκέλια, 68′, 73′ Οσιμέν)