Derby della Mole: Με ανατροπή από… αέρος το ντέρμπι η Γιουβέντους

Με την ψυχή στο στόμα… έγινε αφεντικό της πόλης του Τορίνου, για ακόμη μια φορά η Γιουβέντους.

Ακόμη ένα Derby della Mole πήρε η Γιουβέντους, που με ανατροπή νίκησε με 2-1 την Τορίνο, για την 10η αγωνιστική της Serie A. Αυτό ήταν το 15ο αήττητο ντέρμπι με γηπεδούχο την Γιουβέντους (11 νίκες, 4 ισοπαλίες). Τελευταία νίκη της Τορίνο εκτός έδρας ήταν το μακρινό 1995.

Η Γιουβέντους ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 20 βαθμούς, έχοντας ματς περισσότερο. Από την άλλη η Τορίνο παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού, με 6 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Προβληματική εικόνα σε ακόμη ένα παιχνίδι στο πρωτάθλημα τόσο για την Τορίνο, αλλά και για την Γιουβέντους. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, αλλά η Τορίνο ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ.

Στο 9′ ο Ενκουλού ήταν ο σκόρερ των «ταύρων» με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Έπειτα το παιχνίδι έγειρε προς την πλευρά των «Μπιανκονέρι». Κομβικός παίκτης για την ομάδα του Πίρλο ήταν ο Κουαδράδο, ο οποίος μοίρασε δύο ασίστ, αλλά και ήταν ο σκόρερ στο ακυρωθέν γκολ της Γιουβέντους στο 57′.

Η ισοφάριση ήρθε στο 77ο λεπτό από την ασίστ του Κολομβιανού και την κεφαλιά του ΜακΚένι που αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή». Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και στο 88′ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με νέα κεφαλιά μετά από ασίστ του Κουαδράδο, αυτή την φορά από τον καπιτάνιο Λεονάρντο Μπονούτσι.

Γιουβέντους: Σέζνι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ντανίλο (71′ Σάντρο), Κουλουσέβσκι (57′ Ράμσεϊ), Μπέντανκουρ, Ραμπιότ (71′ ΜακΚένι), Κίεζα, Ρονάλντο, Ντιμπάλα.

Τορίνο: Σιρίγκου, Ροντρίγκες, Ενκουλού, Λιάνκο, Ανσάλντι, Λινέτι, Ρινικόν, Μεϊτέ, Σίνγκο, Ζάζα (75′ Λουκιτς), Μπελότι.