DFB Pokal: Στον τελικό η Λειψία

Στον τελικό του κυπέλλου η Λειψία διαλύοντας την Φράιμπουργκ.

Η Λειψία πέρασε στον τελικό του Γερμανικού πρωταθλήματος νικώντας με 5-1 την Φράιμπουργκ. Πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, που θα προκύψει από το νικητή του ζεύγους ανάμεσα στην Στουτγκάρδη και στην Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (3/05).

Ο αγώνας είχε τελειώσει σε κάτι περισσότερο από μισή ώρα αγώνα. Με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντάνι Όλμο που είχε τρεις ασίστ κι ένα γκολ στο 13΄ (τα υπόλοιπα πέτυχαν οι Χένριχς στο 14΄, Σομποσλάι στο 37΄ και 90΄+8 με πέναλτι και Ενκουνκού στο 45΄+1)), η ομάδα του Ρόζε «κλείδωσε» γρήγορα τη νίκη-πρόκριση κι όπως γίνεται αντιληπτό το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε τυπική διαδικασία.

Η αποβολή του Γκβάρντιολ στο 58΄ δεν άλλαξε επί της ουσίας τίποτα στην επανάληψη. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Γκρέγκοριτς στο 75’.