Ντι Μαρία-Λιλ: Σημειώσατε άσο!

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στη Λιλ, με πρωταγωνιστή τον Ντι Μαρία

Στην 12η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με 2-1 τη Λιλ στο Παρίσι, έχοντας πρωταγωνιστή τον Άνχελ Ντι Μαρία με ένα γκολ και μια ασίστ, στο μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα στην πρωτοπόρο και την περσινή πρωταθλήτρια.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις με την Λιλ να είναι ανώτερη και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με το τέρμα του Ντέϊβιντ στο 31ο λεπτό και μια σημαντική ευκαιρία με τον Γιλμάζ στο 2′.

Πιο συγκεκριμένα, στο 2ο λεπτό ο Γιλμάζ βγήκε απέναντι στον Ντοναρούμα με τον Ιταλό τερματοφύλακα να βγαίνει νικητής από την μεταξύ τους μονομαχία κάτι το οποίο δεν κατάφερε στο 31′ με αντίπαλο τον Ντέϊβιντ που εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Γιλμάζ και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν εξαιρετική και βρήκε τον τρόπο να κάνει τον ολική ανατροπή με τέρμα του Μαρκίνιος στο 74′ και του Ντι Μαρία στο 88.

Στο 74′ ο Ντι Μαρία σέντραρε στην περιοχή εκεί που ήταν ο Μαρκίνιος και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Παριζιάνοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 88ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Ντι Μαρία στην αριστερή γωνία του Γκρίμπιτς.

Σκόρερ: Μαρκίνιος 74′, Ντι Μαρία 88′ – Ντέϊβιντ 31′

Κάρτες: Μαντάβα 5′, Γιλμάζ 36′, Σάντσες 57′, Τσέλικ 63′

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ(65′ Μέντες), Κέχρερ(65′ Ντάγκμπα), Βάιναλντουμ, Ντανίλο, Γκουέγε, Μέσι(46′ Ικάρντι), Νεϊμάρ, Ντι Μαρία

Λιλ: Γκρίμπιτς, Μαντάβα, Ντζιαλό, Φόντε, Τσελίκ, Μπάμπα, Τζέκα, Σάντσες, Ικονέ(75′ Γουεά), Γιλμάζ(75′ Ονανά), Ντέϊβιντ