Δια χειρός Πέτεγουεϊ το Περιστέρι κέρδισε τη Ρίτας

Το Περιστέρι νίκησε τη Ρίτας Βίλνιους στο “Αντρέας Παπανδρέου” έφτασε στο 2-3 και θέλει νίκη του Στρασβούργου με τη Ρίγα, για να έχει ελπίδες πρόκρισης.

Για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Basketball Champions League, το Περιστέρι επικράτησε της Ρίτας με σκορ 81-74, κάνοντας όμως τα εύκολα δύσκολα στο τέλος και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που αν το Στρασβούργο κερδίσει αύριο (13/1) τη Ρίγα, έχει ελπίδες να διεκδικήσει τη πρόκριση στην τελευταία αγωνιστική.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ήταν ο Πέτεγουεϊ που πέτυχε 25 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κρόκετ με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τη λιθουανική ομάδα εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Γκάουντλοκ που σκόραρε 23 πόντους.

Το Περιστέρι, αν και στα μισά της 1ης περιόδου βρισκόταν πίσω στο σκορ με 10-20 από την Ρίτας, ανέκαμψε με ‘κινητήριο μοχλό” τον Πέτεγουεϊ και στο τέλος πέρασε μπροστά με 23-22.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στη 2η περίοδο, χωρίς τον κορυφαίο του σκόρερ Γκρέι, με τους Πέτεγουεϊ, Κρόκετ να καλύπτουν την απουσία του και τους Μπουρούση, Καράμπελα που μπήκαν στην εξίσωση να βοηθούν πολύ και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 51-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 5′, το Περιστέρι έκανε κάποιες κακές επιθέσεις και δίνοντας δικαίωμα στους “Λιθουανούς” να μειώσουν στους 8 πόντους, 57-49. Η άμυνα της ελληνική ομάδας “χάλασε” επίσης και οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πίσω μόλις για 2 πόντους, 59-57.

Στο 6’ της 4ης περιόδου, ο Κρόκετ έβαλε ένα καλάθι και φάουλ και ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης με εύστοχο τρίποντο, ανέβασε τη διαφορά, 73-60, με τη Ρίτας και αυτή τη φορά να επιστρέφει και να προσπαθεί να “κλέψει” το παιχνίδι. Όμως εν τέλη το Περιστέρι πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με  81-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-36, 59-57, 81-74

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 11 (1), Κρόκετ 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράμπελας 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΛιν 9 (1), Πέτεγουεϊ 25 (10/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζόουνς 8 (4 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Σαλούστρος 4 (1/5 σουτ), Βασιλόπουλος.

Ρίτας (Καϊρίς): Μπιτσκάουσκις 8 (1), Μπουτκεβίτσιους 1 (6 ριμπάουντ), Έχοντας 14 (7/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάουντόκ 23 (5/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ), Εντούρ 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντ, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπένσον 4, Μπόουτραϊτ 9 (3/7 τρίποντα), Γκιρτζιούνας, Μαρτσουλιόνις, Ραντζεβίτσιους, Ουλέτσκας.

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 27/43 δίποντα, 6/23 τρίποντ, 9/10 βολές, 27 ριμπάουντ (18+9), 20 ασίστ, 9 λάθη, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ρίτας: 19/33 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 6/9 βολές, 40 ριμπάουντ (28+12), 18 ασίστ, 19 λάθη, 5 κλεψίματα.