Διαφορά ποιότητας!

Η Εθνική Ελλάδος ήταν κατώτερη των περιστάσεων και το 0-3 από τους Ιταλούς είναι η ακριβής εικόνα του αγώνα, για την τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020.

Οι Ιταλοί μέσα σε ένα δεκάλεπτο πέτυχαν όλα τα τέρματα τους και «καθάρισαν» το ματς πολύ εύκολα. Αντίθετα οι διεθνή μας προσπάθησαν με κάποια μακρινά σουτ, αλλά χωρίς να πετύχουν κάτι παραπάνω , αφού στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήταν άνευροι και δεν μπόρεσαν να φτάσουν το ρυθμό των φιλοξενούμενων.

Τέλος η Εθνική μας επικεντρώνεται για τον επόμενο αγώνα με την Αρμενία εντός έδρας.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δυο ομάδες, με τους Ιταλούς να έχουν τη μπάλα στην κατοχή τους, αλλά να τη γυρίζουν έξω από την περιοχή, χωρίς όμως να κάνουν κάποια καλή στιγμή, αντίθετα με την Εθνική μας που στο 18’ απείλησε την εστία του Σιρίγκου, με μακρινό σουτ του Σιόβα.

Στο 23’ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα επίθεση, ο Μπελότι πάτησε περιοχή από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα προς το πέναλτι, με τον Μπαρέλα να έρχεται από πίσω και να κάνει το 0-1.

Στο 30’ η άμυνα της «γαλανόλευκης» πιάστηκε ανέτοιμη, ο Ινσίνιε πέρασε τον Σάμαρη πολύ εύκολα, πάτησε την περιοχή και με ένα «γλυκό» πλασέ στην απέναντι γωνία έκανε το 0-2.

Το κακό τρίτωσε για την Εθνική που στο 33’ ο Μπονούτσι έπιασε την κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Παλμιέρι και έγραψε το 0-3.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Ιταλούς να απειλούν με ένα μακρινό σουτ του Μπαρέλα, αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε εύκολα.

Οι παίκτες του Αναστασιάδη έγιναν απειλητικοί με ένα μακρινό δυνατό σουτ του Φορτούνη, που έδιωξε με δυσκολία ο Σιρίγκου.

Ο Ινσίνιε στο 75’ βγήκε απέναντι από τον Μπάρκα, αλλά ο Έλληνας κίπερ κράτησε το σκορ.

Σκόρερ: 23’ Μπαρέλα, 30’ Ινσίνιε, 33’ Μπονούτσι

Κίτρινες: Σάμαρης – Βεράτι

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Ανστασιάδης): Μπάρκας, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης (77’ Μπακασέτας), Ζέκα, Κουρμπέλης (46’ Σιώπης), Σταφυλίδης, Φορτούνης, Μασούρας, Κολοβός (46’ Μαυρίας)

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Σιρίγκου, Φλορέντσι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Παλμιέρι (68’ Ντε Σίλιο), Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Βεράτι (81’ Πελεγκρίνι), Κιέζα, Ινσίνιε, Μπελότι (84’ Μπερναρντέσκι)