“Διακοπές” και πρόκριση για τη Λίβερπουλ, στους “16” του FA Cup και η Νιουκάστλ

Για τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των “32” του FA Cup, προκρίθηκαν οι Λίβερπουλ (Κ23), Ντέρμπι, Ρέντινγκ, Μπέρμιγχαμ και Νιουκάστλ.

Τα ζευγάρια της φάσης των “16” που μάθαμε από τα παιχνίδια της Τρίτης (4/2) είναι Ρέντινγκ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Τσέλσι-Λίβερπουλ, Ντέρμπι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Γουέστ Μπρομ-Νιουκάστλ και Λέστερ-Μπέρμιγχαμ. Τα άλλα που ήταν ήδη γνωστά είναι Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Μάντσεστερ Σίτι και Πόρτσμουθ-Άρσεναλ

Όξφορντ Γιουνάιτεντ- Νιουκάστλ 2-3

Η Νιουκάστλ έκανε τα εύκολα δύσκολα, πέταξε στα «σκουπίδια» προβάδισμα δύο γκολ, χρειάστηκε την παράταση αλλά, τελικά, έκαμψε την αντίσταση της Όξφορντ Γιουνάιτεντ με 3-2. Η ομάδα της League One έκανε ότι μπορούσε, κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ στο 84’ και στο 90+4’ αλλά στην παράταση, δεν είχε τις αντοχές να πάρει μια σπουδαία πρόκριση.

Ο Λόνγκσταφ άνοιξε το σκορ στο 15’. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων διπλασίασε ο Ζοέλιντον στο 30’. Ο Κέλι μείωσε στο 84’. Ο Χόλαντ ισοφάρισε στο 90+4’, ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Σεντ-Μαξιμέν χάρισε την πρόκριση στους “Ανθρακωρύχους” στο 116’ με το γκολ του

Λίβερπουλ- Σριούσμπερι 1-0

Η Λίβερπουλ ή μάλλον η Λίβερπουλ Κ23 νίκησε με 1-0 την Σριούσμπερι. Παρά την απουσία όλης της πρώτης ομάδας και του Γιούργκεν Κλοπ, τα πιτσιρίκια έδωσαν ότι είχαν σε ένα θεωρητικά ντέρμπι για παιδιά και πήραν μια δίκαιη νίκη και πρόκριση, την οποία χαίρονται οι μεγάλοι που θα συνεχίσουν να αγωνίζονται στην αρχαιότερη διοργάνωση.

Ο Γουίλιαμς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έδωσε προβάδισμα στους “κόκκινους” στο 75’.

Ντέρμπι- Νόρθαμπτον 4-2

Η Ντέρμπι ήταν σοβαρή και κέρδισε με άνεση την Νόρθαμπτον με 4-2. Σημαντικότερη στιγμή στην άνετη επικράτηση των γηπεδούχων ήταν η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουέιν Ρούνεϊ, τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι με γκολ.

Ο Γουίσντομ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 28’. Το 2-0 έκανε ο Χολμς στο 35’. Το σκορ μείωσε ο Άνταμς στο 47’. Ο Μαλόουν έκανε τα τέρματα της διαφοράς, ξανά, δύο στο 51’. Ο Ρούνεϊ «καθάρισε» το παιχνίδι ευστοχώντας από την άσπρη βούλα στο 77’. Ο Χόσκινς μείωσε εκ νέου στο 84’ με πέναλτι.

Κάρντιφ- Ρέντινγκ 3-3 (πεν. 4-3)

Κάρντιφ και Ρέντινγκ χρειάστηκαν τα πέναλτι για να ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς, εκεί όπου πήραν την πρόκριση οι παίκτες του Μπόουεν. Άκρως χορταστικό παιχνίδι με έξι γκολ και τρομερές ανατροπές. Δίκαια οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» και νίκησε ο πιο τυχερός.

Ο Μέρφι άνοιξε το σκορ στο 19’. Τα τέρματα των γηπεδούχων έκανε δύο ο Γκλέιτζελ στο 54’. Ο Ομάρ μείωσε στο 69’. Ο Ρινομότα ισοφάρισε στο 79’. Ο Μέρφι σκόραρε ξανά για το 3-2 στο 93’. Ο Μάιτε ισοφάρισε εκ νέου στο 116’.

Στα πέναλτι, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 4-3.

Μπέρμιγχαμ- Κόβεντρι 2-2 (4-1)

Μπέρμιγχαμ και Κόβεντρι οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση. Ισορροπημένο παιχνίδι, αρκετές αλλά όχι πολλές φάσεις. Συγκλονιστικό ότι οι ισοφαρίσεις της Μπέρμιγχαμ ήρθαν στο 90+2’ και στο 120’, δηλαδή στις τελευταίες φάσεις κανονικής διάρκειας και παράτασης, αντίστοιχα.

Ο Μπακαγιόκο πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης στο 50’. Ο Ντιν ισοφάρισε στο 90+2’. Ο Μπιάμου έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 115’. Ο Μπέλα ισοφάρισε ξανά στο 120’. Οι παίκτες του Κλότετ νίκησαν με 4-1 στα πέναλτι.