Διασυρμός στο Σαν Σίρο για την Μπολόνια

Καταιγιστική η Μίλαν στο Σαν Σίρο διέσυρε με 5-1 την Μπολόνια

Με τον Χακάν Τσαλχάνογλου να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση για άλλο ένα παιχνίδι η Μίλαν συνέχισε τις πολύ καλές της εμφανίσεις και νίκησε 5-1 στο Σαν Σίρο την Μπολόνια και δείχνει ικανή να πάρει το εισιτήριο για το Europa League της νέας σεζόν.

Οι ροσονέρι πήραν κεφάλι με το τέρμα του Σαελεμάεκερς στο 10ο λεπτό ύστερα από το γύρισμα φανταστικού φέτος Τεό Ερνάντες και το πλασέ του Βέλγου.

Στο 24′ ο Τσαλχάνογλου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σκορούπσκι που του έδωσε την μπάλα στα πόδια και πέτυχε ένα εύκολο τέρμα.

Στο 44′ η Μπολόνια μείωσε με το φανταστικό τελείωμα του Ιάπωνα Τομιγίασου.
Ο Ιάπωνας δέχτηκε την μπάλα από τον Σοριάνο πέρασε τον Ρομανιόλι και με κεραυνό εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γ” του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

Στο 49ο λεπτό η Μίλαν πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι Μιλανέζοι άνοιξαν μαεστρικά την άμυνα της Μπολόνια και με όμορφο πλασέ ο Μπενασέρ έγραψε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Η εξαιρετική σε άλλον έναν αγώνα Μίλαν δεν σταμάτησε εκεί και βρήκε πάλι δίχτυα στο 57′.
Ο Τσαλχάνογλου συνδυάστηκε με τον Ιμπραΐμοβιτς και ο τελευταίος πάσαρε στον Ρέμπιτς που νίκησε τον Σκορούπσκι για τέταρτη φορά.

Το τελικό 5-1 υπεγράφει από τον Νταβίντε Καλάμπρια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην Βερόνα σε όμορφο παιχνίδι μεταξύ των δύο εκπλήξεων του Ιταλικού πρωταθλήματος, Βερόνα και Αταλάντα έμειναν ισόπαλες με 1-1.

Το σκορ άνοιξε ο Ζαπάτα για την φιλοξενούμενη ομάδα στο 50′ και ο Πεσίνα στο 59′ έφερε το ματς στα ίσια.

Το παιχνίδι εκτός των δύο γκολ είχε συνολικά 29 ευκαιρίες με τους Γκολίνι και Σιλβέστρι να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση για να κρατήσουν αυτό το 1-1.

Αντιθέτως, με το παιχνίδι στην Βερόνα, στην Σαρδηνία, σε ένα κακό παιχνίδι Κάλιαρι και Σασουόλο σκόραραν από μια φορά και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι Μπιανκοβέρντι άνοιξαν το σκορ με τον Καπούτο στο 12′. Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για την Σασουόλο με την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Καρμπόνι στο 48′ αλλά η Κάλιαρι με την μόνη ευκαιρία της στο ματς κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Ζοάο Πέδρο στο 63′.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Αταλάντα παρέμεινε στους 71 και την 3η θέση, η Μίλαν έφτασε τους 56 βαθμούς και παρέμεινε στην 6η θέση, Σασουόλο τους 48 και βρίσκεται στην 8η θέση ενώ η Βερόνα στην 9η με 45, Μπολόνια 10η με 43 και η Κάλιαρι 11η με 42.