Διασυρμός της Καέν εντός έδρας

Στην 29η αγωνιστική, η Σεντ Ετιέν δεν δυσκολεύτηκε εκτός έδρας, κερδίζοντας την Καέν με το ευρύ 0-5. Στους άλλους αγώνες, η Γκινγκάμπ κέρδισε με 1-0 την Ντιζόν, ενώ βαθμούς μοιράστηκαν Ανζέ, Αμιέν, Νιμ και Στρασβούργο.

Καέν-Σεντ Ετιέν 0-5

Στο Μισέλ ντ’ Ορνανό, Καέν και Σεντ Ετιέν διασταύρωσαν τα ξίφη τους και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 0-5.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επιθετικοί και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ από πολύ νωρις. Μόλις στο τέταρτο λεπτό, ο Αμούμα πέρασε τους αντιπάλους του και έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ στην άκρη της περιοχής και νίκησε τον τερματοφύλακα για το 0-1. Ο Αμούμα, από εκτελεστής έγινε δημιουργός, δίνοντας πάσα στον Μπέρικ, ο οποίος σούταρε, κάνοντας το 0-2. Με την συμπλήρωση του ημιώρου, η Σεντ Ετιέν έφτασε και σε τρίτο γκολ. Ο Νόρντιν δέχτηκε την πάσα ακριβείας από τον Αμούμα και εξαπέλυσε ένα ασταμάτητο σουτ, κάνοντας το 0-3, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Σεντ Ετιέν, παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ, επιχείρησε να σημειώσει ακόμα ένα γκολ. Οι προσπάθειές της δεν έφεραν αποτέλεσμα πριν το 86’ και οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα και να μειώσουν. Αντ’ αυτού, πριν το τέλος της αναμέτησης, η Καέν δέχτηκε δύο ακόμα γκολ. Στο 85’, ο Γκαζέλι πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι για το 0-4. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Βάντα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του τέρματος.

Ανζέ-Αμιέν 0-0

Στο Στάδιο Ράιμοντ-Κόπα, Ανζέ και Αμιέν ήρθαν αντιμέτωπες, αλλά δεν αναδείχτηκε νικητής, αφού το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι δύο πλευρές έδειξαν από την αρχή την επιθυμία τους να ανοίξουν το σκορ, δημιουργώντας ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο τέταρτο λεπτό από τους γηπεδούχους, αλλά το σουτ σταμάτησε στα χέρια του τερματοφύλακα. οι φιλοξενούμενοι άργησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Τιμίτ κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Στο 54’, ο Ρέιν-Αντελάιντ έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, αλλά οι αμυντικοί έκοψε με εξαιρετικό τάκλιν το σουτ. Πολλές ευκαιρίες δεν υπήρξαν στην πορεία από καμία πλευρά. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν στο 84’, κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα εντός περιοχής. Ο Λόπεζ ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά τα κατάφερε, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος και το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Γκινγκάμπ-Ντιζόν 1-0

Η Γκινγκάμπ υποδέχτηκε την Ντιζόν στο Στάδιο ντου Ρουντουρού και επικράτησε με 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, κάτι που δεν έκμεταλλεύτηκε. Καμία πλευρά δεν ήταν απειλητική και οι δύο τερματοφύλακες δεν ανησύχησαν. Τα στημένα ήταν ένας τρόπος να απειλήσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες δεν βρήκαν το κατάλληλο χώρο για να απειλήσουν τα αντίπαλο τέρμα. Ωστόσο, η Γκινγκάμπ κέρδισε πέναλτι στο 85’ και ο Μπλας ανέλαβε την εκτέλεσή του ένα λεπτό αργότερα. Στο 86΄, ο παίκτης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε και σκόραρε από τα 11 μέτρα, για το 1-0.

Νιμ-Στρασβούργο 2-2

Η Νιμ φιλοξένησε το Στρασβούργο στο Στάδιο ντε Κοστιέγ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις σε 2-2, με το οποίο έληξε η αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι ήταν άτυχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού πργματοποιήθηκε αναγκαστική αλλαγή στο έβδομο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα, δέχτηκε το γκολ. Στο 9’, ο Γκονζάλβες έκανε μια εξαιρετική πάσα στον Μοτχίμπα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση για να σουτάρει και να κάνει το 0-1. Στην συνέχεια, η Νιμ είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει αλλά χωρίς επιτυχία.

Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν λιγότερο από δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Φοφάνα, στο 54’, βρέθηκε στην περιοχή και εξασφαλίζοντας λίγο χώρο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Γκονκάλβες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής αποφάσισε ότι δεν μετράει, μιας και προηγήθηκε φάουλ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 67’, όταν ο Λίμποχι κυνήγησε την μπάλα και, μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, κάνοντας το 1-2. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων , η Νιμ έφτασε στην ισοφάριση με τον Σαβανιέ, ο οποίος βρήκε τον χώρο να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά πλευρά της εστίας για το τελικό 2-2.