Διασυρμός της Τορίνο απο την Αταλάντα, άνετα η Μπολόνια

Η Αταλάντα διέσυρε την Τορίνο με το επιβλητικό 7-0 στο Ολυμπιακο Στάδιο του Τορίνο, στο πλαίσιο της 21ης ​​αγωνιστικής της Σέριε Α.

Το πάρτι ξεκίνησε από την αρχή για τους φιλοξενούμενους με τον Ίλιτς να ανοίγει το σκορ στο 17 ‘ενώ ο ίδιος πέτυχε ακόμα δύο γκολ (53′, 54’). Ο Γκόζενς στο 29′ πέτυχε ακόμα ένα γκολ, ενώ ο Ζάπατα στις καθυστερήσεις πριν από την ανάπαυλα, διαμόρφωσε με πέναλτι το 0-3. Το όνομα του στον πίνακα του σκόρερ πρόσθεσε και ο Μουριέλ Φρούτο στο 86′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 88′ σημειώνοντας το τελικό 7-0.

Η Τορίνο έμεινε με εννιά παίκτες χάρη στις δύο αποβολές του Ίτσου και του Λούκι. Με αυτή τη νίκη η Αταλάντα έφτασε τους 48 βαθμούς, ενώ η Τορινο έμεινε στους 27.

ΣΠΑΛ- Μπολόνια 1-3

Στο ματς που διεξήχθη νωρίτερα η Μπολόνια επικράτησε της ΣΠΑΛ με 3-1 στο «Paolo Mazza» με το ΣΠΑΛ να παραμείνει στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 23 ‘άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους από την βούλα του πέναλιτι Πετάνια, όμως η χαρά τους δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 24’ ο Βίκιρι με αυτογκόλ ισοφάρισε για την ομάδα Σινίσα Μιχαΐλοβιτς (1-1). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν από την αρχή τους τρεις βαθμούς καθώς στο 59′ ο Μούσα Μπαρόου, με όμορφο πλασέ και στο 63 ‘ο Πόλι σε κενό τέρμα, πέτυχε το τελικό 1-3 για το Μπολόνια.

Φιορεντίνα – Τζένοα 0-0

Η ισόπαλη χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση μεταξύ της Φιορεντίνα και της Τζένοα. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο η Τζένοα έμεινε στην ζώνη υποβιβασμού με 15 βαθμούς, ενώ η Φιορεντίνα έφτασε του 25.