Διέλυσε ο Άγιαξ τους μικρούς της ΑΕΚ

Με το βαρύ 6-0 ηττήθηκε η ΑΕΚ κάτω των 19 από την αντίστοιχη του Άγιαξ για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ νέων.

Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ με τον Κουν στο 6′, έκαναν το 2-0 με τουν Νούνελι στο 26ο λεπτό και ο Γίενσεν στο 37′ διαμόρφωσε το 3-0 του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος οι μικροί του Αίαντα σκόραραν άλλες τρεις φορές, μέσα σε δύο λεπτά πέτυχαν ισάριθμα τέρματα με τους Χάνσεν και Ντεστ στο 66′ και το 67′ ενω το τελικό σκο έγραψε ο Ούνουβαρ στο 84′.

Οι συνθέσεις:

Άγιαξ (Τζον Χάιτινχα): Ελ Μάαχ, Φαν Χέλντερεν, Χ. Μαντούρο, Μπότμαν (72? Ντάγκλας), Κέμπερ, Κ. Τίμπερ (72? Αμπίντ), Νάνελι (66? Ντεστ), Γένσεν, Μπρόμπεϊ (61? Χάνσεν), Εκελενκαμπ, Κουν (71? Ουνουβάρ)

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος): Γκίνης, Σταμούλης, Μαλισσόβας (46? Ποζατζίδης), Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Μπογκντάνι (65? Πετούσης), Σαρδέλης (34? Τσέλιος), Τάμπας, Χριστόπουλος (78? Πατρινός), Μπότος, Μαχαίρας (78? Μάρκου).