Διέλυσε τη Σάλκε η Μπάγερν Μονάχου

Με τρεις ασίστ του Τζόσουα Κίμιχ και δύο γκολ του Τόμας Μίλερ η Μπάγερν Μονάχου νίκησε μέσα στο Βέλτινς Αρένα

Στο Γκελζενκίρχεν η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με 0-4 τη Σάλκε, με πρωταγωνιστές τον Κίμιχ που μοίρασε τρεις τελικές πάσες και τον Μίλερ να σκοράρει δις.

Στο 7ο λεπτό ο Κίμιχ έκανε τη σέντρα προς τον Λεβαντόφσκι που με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της Σάλκε.

Στο 11ο λεπτό ήρθε η απάντηση από την Σάλκε ο Ουτ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά εισέπραξε το “όχι” από τον Νόιερ.

Στο 23ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Φερμαν του απέτρεψε το τέρμα.

Η Μπάγερν βρήκε το γκολ στο 34′ με το Τόμας Μίλερ και έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του. Το τέρμα ήρθε από εξαιρετική προσπάθεια του Κίμιχ και σέντρα του ιδίου προς τον Μίλερ που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 52′ ο Νάσταζιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση μετά από κόρνερ και κεφαλιά που έφυγε άουτ. Στο 54′ ο Κίμιχ βρήκε τον Λεβαντόφσκι που νίκησε τον Φέρμαν για το 0-2.

Ο εκπληκτικός και σήμερα Κίμιχ έκανε το γύρισμα εκεί που ήταν ο Μίλερ που έκανε το 0-3.Ενώ στο 90′ ο Αλάμπα με δυνατό σουτ έκανε το 0-4.