Διέσυρε τη Μπέτις η Βιγιαρεάλ

Άνετη νίκη για την Βιγιαρεάλ επί της Μπέτις με το ευρύ 5-1, στην αυλαία της 7ης αγωνιστικής της La Liga. Με εξαιρετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και 4 γκολ, οι γηπεδούχοι καθάρισαν το παιχνίδι και πήραν εύκολα το τρίποντο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 11ο λεπτό, για λογαριασμό των “Κίτρινων υποβρυχιων”, μετά από ψηλή μπαλιά του Καθόρλα, πάσα η οποία έφερε τον Πένα μόνο του απέναντι στον Ρόμπλες κάνοντας όμως κακό τελείωμα και μόνο κέρδος ένα κόρνερ το οποίο πήγε ανεκμετάλλευτο.

Το γκολ το βρήκαν οι γηπεδούχοι με τον Εκαμπί στο 33′ όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ με το VAR να έρχεται να επιβεβαιώσει την απόφαση της βοηθού. Ακόμα μία φάση για την ομάδα του Καγιέχα στο 39ο λεπτό με τον Μορένο να κερδίζει κόρνερ. Από το κόρνερ αυτό ο Τόκο Εκαμπί άνοιξε το σκορ με κεφαλιά (1-0).

Χωρίς να περάσει λεπτό από τη σέντρα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Μορένο ο οποίος νικήθηκε από τον Ασένχο. Στη συνέχεια της φάσης ο πρώην παίκτης της Άρσεναλ προώθησε τη μπάλα στον Εκαμπί με τον Καμερουνέζο να νικάει στη ταχύτητα τον Μπάρτρα, αλλά το τελείωμα του να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Ισπανού πορτιέρο.

Δίκαιο το προβάδισμα της Βιγιαρεάλ στο πρώτο ημίχρονο, ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της. Ένα ημίχρονο όμως με λιγοστές καλές φάσεις, αλλά αρκετή τακτική από τους δύο προπονητές.

Στο 48′ ο Έμερσον έπιασε από πλάγια θέση ένα απίθανο σουτ, βρίσκοντας και στο πόδι του Κιντίγια, και ισοφάρισε για τον σύλλογο από τη Σεβίλλη (1-1).

Ο Χοακίν έφυγε στην αντεπίθεση και θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Ασένχο, σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας τον νίκησε στο 58′.

Οι παίκτες του Ρούμπι είχαν ακόμα μια ευκαιρία στο 60ο λεπτό με τον Ασένχο να νικά αυτή τη φορά τον Γουίλιαμ Καρβάλιο σε σουτ μέσα από την περιοχή. Πολύ όμορφη ενέργεια από τον Πορτογάλο αμυντικό μέσο “αδειάζοντας” τον αντίπαλο του.

Μέσω του VAR οι “Κίτρινοι” κέρδισαν πέναλτι στο 68′ με τον Καθόρλα να αναλαμβάνει την εκτέλεση δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του και σκοράρωντας για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μετά τις Βαγιαδολίδ και Μπαρτσελόνα (2-1).

Τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους σε αντεπίθεση τρεις εναντίον τριών στο 76ο λεπτό, ο Μορένο πάσαρε στον ελεύθερο Εκαμπί με τον ίδιο να νικάει με ωραίο πλασέ τον Ρόμπλες, πετυχαίνοντας το δεύτερο σημερινό του γκολ και δίνοντας “αέρα” δύο τερμάτων στο κλαμπ του (3-1).

Η προσπάθεια του νεοεισελθέντα Τριγκέρος σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας στο 86′. Διαστάσεις θριάμβου στο 90+2 με τον Μορένο να διασχίζει χωρίς να τον ακολουθεί κανένας μισό γήπεδο και να πλασάρει εύστοχα για το τέταρτο γκολ της ομάδας του (4-1).

Χωρίς σταματημό η Βιγιαρεάλ πέτυχε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις (90+5′) με τον Τσουκουέζε να γράφει το τελικό 5-1.

Βιγιαρεάλ (Καγιέχα): Ασένχο, Κιντίγια, Τόρρες, Αλμπιόλ, Πένα, Καθόρλα (85′ Τριγκέρος), Ιμπόρρα, Ανγκίσσα, Εκάμπι (80′ Οτιβέρος), Μορένο, Γκόμεζ (57′ Τσουκουέζε)

Μπέτις (Ρούμπι): Ρόμπλες, Μορένο (79′ Ραούλ), Μπάρτσα, Φεντάλ, Έμερσον, Αλφόνσο (75′ Τέγιο), Κανάλες, Καρβάλιο, Χοακίν (79′ Λαινέθ), Λορέν, Ιγκλέσιας