Διεθνή φιλικά: 4άρα η Ουκρανία, 7άρα η Γερμανία

Σε καλή κατάσταση έδειξαν πως βρίσκονται η Ουκρανία και η Γερμανία που διέλυσαν Κύπρο και Λετονία, αντίστοιχα

Σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει της έναρξης του Euro 2020 έδειξε ότι βρίσκεται η Ουκρανία, η οποία διέλυσε με 4-0 την Κύπρο στο τελευταίο της τεστ στο Χάρκοβο πριν την «αυλαία» της στην διοργάνωση με την Ολλανδία (13/06) στο Άμστερνταμ.

Η ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή από το 36ο λεπτό της αναμέτρησης (αποβλήθηκε ο Φιλιώτης για ανατροπή πάνω στον Ζούμπκοφ στην περιοχή) κι άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Γιαρμολένκο (37′).

Οι Ουκρανοί κέρδισαν και νέο πέναλτι (χέρι του Ιωάννου) στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+2) με τον Ζιντσένκο να «γράφει» το 2-0. Στο 59΄ ήρθε το 3-0 από τον Γιάρεμτσουκ, ενώ το σκορ έκλεισε στο 65΄ με σουτ του Γιαρμολένκο.

Η Ουκρανία βρίσκεται στον Γ΄ όμιλο μαζί με Αυστρία, Ολλανδία και Σκόπια

Γερμανία- Λετονία 7-1

H Γερμανία «ξεμπούκωσε» για τα καλά στο φιλικό με την Λετονία, την οποία διέλυσε με το εμφατικό 7-1 στο Ντίσελντορφ.

Έξι διαφορετικούς σκόρερ είχε η «νασιοναλμανσάφτ», καθώς ένα γκολ προήλθε από παίκτη των Λετονών (αυτογκόλ), αυτό του 39ου λεπτού από τον Όζολς. Γκόσενς, Γκιντογκάν, Μίλερ και Γκνάμπρι πέτυχαν άλλα τέσσερα τέρματα στο πρώτο 45λεπτο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν και οι Βέρνερ, Σανέ, ενώ το «γκολ της τιμής» για τους Λετονούς, πέτυχε στο 75΄ Σάβελνιεβς.

Επίσης, ο Μάνουελ Νόιερ έφτασε τις 100 διεθνείς συμμετοχές και τιμήθηκε από τους συμπαίκτες του με pasillo,

Στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου των τελικών του Euro 2020 αντιμετωπίζει τη Γαλλία, ενώ οι άλλες δύο ομάδες στον όμιλο είναι η Ουγγαρία και η Πορτογαλία