Διεθνή Φιλικά: «Άσφαιρες» Ισπανία και Πορτογαλία, καταιγιστική η Ιταλία

«Λευκή» ισοπαλία στο Ισπανία-Πορτογαλία, διέλυσε την Τσεχία η Ιταλία

Η Ισπανία παρά το γεγονός πως ήταν ανώτερη της Πορτογαλίας δεν κατάφερε να πάρει την νίκη, μένοντας στο 0-0, στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο” της Μαδρίτης, μια εβδομάδα πριν την έναρξη του Euro 2020.

Σαρωτική η Ιταλία που νίκησε με 4-0 την Τσεχία, στο “Ρενάτο Νταλ’ Άρα” της Μπολόνια. Η “σκουάντρα ατζούρα” ήταν καταιγιστική και δεν άφησε τους Τσέχους να την κοντράρουν. Ο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ στο 23′, ενώ ο Μπαρέλα έκανε το 2-0 στο 43′. Το 3-0 έγραψε ο Ινσίνιε στο 68ο λεπτό, ενώ το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε στο 73′ ο Μπεράρντι.

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε στην Βουδαπέστη η Κύπρος, από την Ουγγαρία. Οι Ούγγροι ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια και πήραν την νίκη με το τέρμα του Σχάφερ στο 36′, ενώ ο Νίκολιτς έχασε πέναλτι στο 86′. Η ομάδα του Ρόσι θα αντιμετωπίσει την Ιρλανδία στις 8 του μήνα, πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Λίγες μέρες πριν την πρώτη της συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τα Σκόπια νίκησαν με 4-0 το Καζακστάν σε φιλική αναμέτρηση. Με ήττα ωστόσο, έκλεισε την μίνι προετοιμασία της η Φινλανδία. Οι Σκανδιναβοί που επίσης θα συμμετάσχουν για πρώτη φορά σε Euro, ηττήθηκαν με 0-1 από την Εσθονία, με το γκολ του Σαππίνεν με πέναλτι (59′).