Διεθνή φιλικά: Επιστροφή του Έρικσεν στη Δανία – Βασικός με Σλοβενία ο Κούρτιτς

Με γκολ επέστρεψε ο Έρικσεν στη Δανία, ο Κούρτιτς αγωνίστηκε με τη Σλοβενία, νίκες για Ισπανία, Αγγλία και Γερμανία.

Αρκετές φιλικές αναμετρήσεις διεξήχθησαν σήμερα (26/3) με τις εθνικές ομάδες να έχουν ευκαιρία να δοκιμάσουν συστήματα και παίκτες.

Μετά την ανακοπή καρδιάς που υπέστη στον πρώτο αγώνα της Δανίας για το Euro 2020 με τη Φινλανδία, ο Κρίστιαν Έρικσεν φόρεσε ξανά την φανέλα με το εθνόσημο, συνδυάζοντας την επιστροφή του στην Εθνική και με γκολ εναντίον της Ολλανδία. Οι “Οράνιε” κέρδισαν με 4-2 τους Σκανδιναβούς εκτός έδρας.

Η Σλοβενία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κροατία σε φλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Κατάρ. Ο Κούρτιτς αγωνίστηκε και τα 90 λεπτά με τη Σλοβενία, ενώ ο άλλοτε επιθετικός της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια, πέρασε αλλαγή για τους Κροάτες στο 70ό λεπτό αντί του Μπούντιμιρ.

Η Ισπανία επικράτησε με 2-1 της Αλβανίας σε φιλικό ματς που έγινε στο RCDE Στάντιουμ της Βαρκελώνης (έδρα της Εσπανιόλ).

Δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου από τους Χάβερτς (36΄) και Βέρνερ (45΄+1) αρκούσαν στην Γερμανία για να επικρατήσει με 2-0 του Ισραήλ σε φιλικό που διεξήχθη στην PreZero Arena (έδρα της Χοφενχάιμ).

Η Αγγλία αν και βρέθηκε να χάνει από την Ελβετία με 0-1 (22′ Εμπολό), κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να νικήσει με 2-1, χάρις τα τέρματα των Σο (45′) και Κέιν (78′).