Διεθνή φιλικά: Φιλική “5άρα” της Ισπανίας, νίκη της Κροατίας επί της Πορτογαλίας

Διέλυσε τη Βόρεια Ιρλανδία η Ισπανία, ενώ η Κροατία νίκησε εκτός την Πορτογαλία

Η Ισπανία διέσυρε με 5-1 τη Βόρεια Ιρλανδία στο τελευταίο της φιλικό πριν το Euro. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπάλαρν, αλλά μέχρι το ημίχρονο είχαν δεχτεί τέσσερα γκολ, με τους Πέδρι (12′, 29′), Μοράτα (18′) και Ρούιθ (35′) και στο δεύτερο μέρος από τον Ογιαρθάμπαλ (60′) για το τελικό σκορ.

Ο Ντομαγκόι Βίντα της ΑΕΚ έμεινε στον πάγκο στο φιλικό της Κροατίας με την Πορτογαλία στη Λισαβόνα, ωστόσο, είδε την ομάδα του να επικρατεί με 1-2 επί των Ιβήρων. Από τον πάγκο είδε την εντός έδρας ήττα της ομάδας του ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Στο «Μπρόντμπι Στάντιον» η Δανία «καθάρισε» από το πρώτο μέρος το ματς με τη Νορβηγία (δεν έχει προκριθεί) και με το τελικό 3-1 έδειξε πως είναι πανέτοιμη για να μπει με αξιώσεις στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γερμανίας (Κυριακή 16/6 με τη Σλοβενία για τον 3ο όμιλο).

Με πρωταγωνιστή τον Ρομέλου Λουκάκου (δύο γκολ) το Βέλγιο έκανε μία δυνατή προπόνηση με το Λουξεμβούργο. Οι «κόκκινοι διάβολοι» στο «Κινγκ Μποντουέν» των Βρυξελλών επικράτησαν άνετα με 3-0, με τον Τροσάρ στο φινάλε να «βάζει το κερασάκι στην τούρτα» και να σκοράρει σε δεύτερο σερί φιλικό μετά το τέρμα που πέτυχε και στο 2-0 επί του Μαυροβουνίου στο ίδιο γήπεδο τρία 24ωρα νωρίτερα.

Δεν ανέδειξε νικητή του φιλικό ανάμεσα σε Ελβετία και Αυστρία, που έγινε στο Σεντ Γκάλεν. Το τελικό 1-1 ήταν το λιγότερο που απασχόλησε τις δύο ομάδες, με τους Ελβετούς να βλέπουν τον Στίβεν Τσούμπερ να τραυματίζεται στο 41′ και να παραχωρεί την θέση του στον Άμπισερ.

Σε «παράσταση για ένα ρόλο» μετέτρεψε η Ουγγαρία το φιλικό με το Ισραήλ στο Ντέμπρετσεν. Οι «μαγυάροι» με το τελικό 3-0 (δύο γκολ ο Βάργκα) που σημειώθηκε πριν συμπληρωθούν 25 λεπτά στο παιχνίδι, έδειξαν πως είναι πανέτοιμοι για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

H Σερβία νίκησε με 3-0 στο φιλικό με την Σουηδία που διεξήχθη στη Στοκχόλμη. Οι Φιλίπ Μλαντένοβιτς (Παναθηναϊκός, έγινε αλλαγή στο 62΄ με τον Κόστιτς) και Αντριγια Ζίφκοβιτς (αντικαταστάθηκε στο 72΄ από τον Γιόβιτς) πήραν φανέλα βασικού από τον Ντράγκαν Στοΐκοβιτς και τον δικαίωσαν απόλυτα, αφού ήταν από τους κορυφαίους των «πλάβι» στο επιβλητικό 3-0 επί των Σκανδιναβών. Μάλιστα, από ασίστ του αριστερού μπακ του Παναθηναϊκού ο Μίτροβιτς στο 60ό λεπτό ήταν εκείνος που «έγραψε» το 2-0 για τους Σέρβους.

H Σλοβενία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Βουλγαρία σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στη Λιουμπλιάνα. Ο αγώνας «σφραγίστηκε» από δύο παίκτες που αγωνίζονται στη Super League και συγκεκριμένα τους Αντραζ Σπόραρ και Κίριλ Ντεσπόντοφ. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ έβαλε μπροστά τους Βαλκάνιους στο 4′, για να απαντήσει 10 λεπτά αργότερα ο σέντερ φορ του Παναθηναϊκού, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.