Διεθνή Φιλικά: Ήττα για την Αγγλία

Νίκησε η δραστήρια Πολωνία, Σκωτία και Φινλανδία έμειναν στην ισοπαλία.

Στο πλαίσιο των φιλικών αγώνων πριν το Euro 2024, η Αγγλία ηττήθηκε από την Ισλανδία με 0-1 και προβλημάτισε. Η Πολωνία έδειξε ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και επικράτησε με 3-1 επί της Ουκρανίας .

Η Αγγλία στο Γουέμπλεϊ έχασε με 0-1 από την Ισλανδία.  Το σύνολο  του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ είχε πολύ προβληματική εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δέχθηκε ένα γρήγορο γκολ απ’ τον Θορστέινσον (12′) και δεν μπόρεσε να βρει λύσεις.

Η Πολωνία επικράτησε με 3-1 κόντρα στην Ουκρανία η ομάδα του Μίχαλ Πρόμπριερζ καθάρισε τον αγώνα  από το πρώτο ημίχρονο.  Στο 11’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ  με τον Βαλουκίεβιτς . Πέντε λεπτά αργότερα ο Ζιελίνσκι διεύρυνε το δείκτη του σκορ. Ο Ρόμαντσουκ στο 30’ έκανε το 3-0. Η Ουκρανία αντέδρασε και ο  Ντόβμπικ στο 41’ μείωσε σε 3-1 , το σκορ έμεινε μέχρι το φινάλε παρά τις αρκετές τελικές εκατέρωθεν στο δεύτερο μέρος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Τσεχία-Μάλτα                 7-1: 6’ Μπάρακ, 44’, 57’ Τσούτιλ, 48’, 85’ Γιούρασεκ, 71’ Λίνγκρ, 89’ Τσέρνι – 59’ Εμπόνγκ

Αρμενία-Καζακστάν            2-1: 4’ αυτ. Μαρόσκιν, 58’ Μπισακσιάν – 90’+6’ πέν. Ισλαμχάν

Αλβανία-Αζερμπαϊτζάν         3-1: 11’ Μπαϊράμι, 81’ Μανάι, 87’ Λάτσι – 90’+1’ Γκουρμπανλί

Λευκορωσία-Ρωσία             0-4: 8’ Ομπλιάκοφ, 20’ Τουικάβιν, 63’, 69’ Τσάλοφ