Διεθνή φιλικά: Προβληματική η Γερμανία, άρεσε η νέα Αγγλία

Άσφαιρη η Γερμανία, η Αγγλία δείχνει την ετοιμότητα της.

Η «οικοδέσποινα» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, δεν φαινόταν ότι ήταν σε ετοιμότητα καθως  δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία της μαχητικής Ουκρανίας.  Έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει με κορυφαία το δοκάρι του Μπάιερ στο 63′, ενώ απείλησε και στο 53′ με τον Χάβερτς, αλλά και σε δύο φάσεις στο 68′ και 90’+2 με τον Ουντάβ. Ωστόσο με την εικόνα της δεν έπεισε το κοινό της. Οι Ουκρανοί, που θα βρεθούν στα γήπεδα της Γερμανίας σε λίγες ημέρες, είχαν και αυτοί τις δικές τους καλές στιγμές για να σκοράρουν, στο 39′ με τον Γιάρεμτσουκ και στο 89′ με τον Γιαρμολένκο.

Η Αγγλία επικράτησε με 3-0 επί της Βοσνίας . H oμάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, εμφανίστηκε ανανεωμένη και νεανική. Τα γκολ μπήκαν στην επανάληψη στο 60’ ο Πάλμερ άνοιξε το σκορ. Στο 85′ ήρθε το 2-0 με υπέροχο γκολ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χάρι Κέιν διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η Κροατία επικράτησε με 3-0 επί των Σκοπίων σε φιλική αναμέτρηση ο Ντομαγκόι Βίντα της ΑΕΚ ήταν βασικός. Τέλος η Σκωτία επιβλήθηκε 2-0 του Γιβραλτάρ  τα γκολ της αναμέτρησης τα σημείωσαν οι Κρίστι και Ανταμς στο δεύτερο ημίχρονο.