Δίκαια στους “16” η Λίβερπουλ

Λίβερπουλ και Παρί Σεν Ζερμέν πήραν το εισιτήριο για τους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Επεισοδιακή προκριση για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, άνετο έργο για τους Παριζιάνους.

Αν έχεις Άλισον …διάβαινε

Το 1-0 ήταν το μίνιμουμ σκόρ πρόκρισης για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, κι αυτό τελικά ήρθε, άσχετα αν η εικόνα του ματς ήταν για… πολλά με λίγα!

Ένα γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ (9ο σε ισάριθμα εντός έδρας ματς στο Champions League), ο οποίος με ατομική ενέργεια πέρασε την μπάλα από την μύτη της βελόνα (34’) ήταν αρκετό για τους κόκκινους, οι οποίοι ειδικά στην επανάληψη πάτησαν την Νάπολι (22 τελικές) και έχασαν την ευκαιρία για έναν θρίαμβο.

Ο Οσπίνα, ο οποίος φέρει ευθύνη στην φάση του γκολ κατέβασε ρολά στην επανάληψη σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, ο Μανέ έσπασε τα νεύρα των οπαδών της Λίβερπουλ, όμως το 1-0 έμεινε ως το τέλος και η Λίβερπουλ με αγχωτικό τρόπο κατάφερε χωρίς να πάρει πόντο εκτός έδρας να πάρει την δεύτερη θέση στον όμιλο.

Άγχος μέχρι  το τέλος

Αγχωτικό γιατί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άλισον άπλωσε το κορμί του και με τεράστια απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Μίλικ κράτησε το 1-0.

Το πάλεψε ο Ερυθρός Αστέρας, αλλά η Παρί είχε την ποιότητα

Στο Βελιγράδι η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε… αυτό που έπρεπε.

Κατέθεσε την ποιότητα της στο χορτάρι του «Μαρακανά» και με το 1-4 επί του Ερυθρού Αστέρα, καθάρισε από νωρίς την υπόθεση πρωτιά, δίχως να ενδιαφέρεται τι γίνεται στο Άνφιλντ.

Η διαφορά κλάσης φάνηκε στις ατομικές ενέργειες των δύο γκολ που έδιωξαν κάθε άγχος από τους πρωταθλητές Γαλλίας.

Από νωρίς…

Στο 10ο λεπτό ο Μπαπέ έβαλε… τούρμπο, πέρασε σαν σταματημένους τους αμυντικούς του Ερυθρού Αστέρα και σέρβιρε το 0-1 στον Καβάνι, ο οποίος απλώς… φύσηξε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Γάλλοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και αφού έφτασαν πολύ κοντά στο 0-2 με όμορφο σουτ του Ντι Μαρία (32’), το πέτυχαν οκτώ λεπτά αργότερα με ατομική ενέργεια του Νεϊμάρ, ο οποίος εξέθεσε ξανά όλη την σερβική άμυνα για το 0-2.

Αντίδραση από τον Ερυθρό

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έδειξε σφυγμό και μείωσε σε 1-2 με τον Γκόμπελιτς (56’), σε ένα γκολ που φέρει ευθύνη ο Μπουφόν, όμως οι Παριζιάνοι δεν είχαν διάθεση για αστεία. Βρήκαν τρίτο γκολ με κεφαλιά του Μαρκίνιος (74’), έκαναν το 1-4 με τον Μπαπέ στις καθυστερήσεις και δίκαια με 11 πόντους πήραν την πρωτιά του ομίλου.