Δίκαιη “μοιρασιά” στο “King Power”

Χορταστικό παιχνίδι μεταξύ σε Λέστερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη Boxing Day της Αγγλίας

Ισόπαλη με σκορ 2-2 αναδείχθηκε η Λέστερ με αντίπαλο την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο “King Power” σε έναν φοβερό αγώνα που έγινε για τη 15η αγωνιστική της Premier League.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” είχαν φτάσει κοντά στη νίκη, όμως ο Τζέιμι Βάρντι τους “έκοψε” τη χαρά και έδωσε από έναν πόντο στις δύο ομάδες. Αυτή ήταν και η πρώτη “γκέλα” των παικτών του Σόλσκιερ στα εκτός έδρας ματς τους, αφού μέχρι πριν μετρούσε έξι επιτυχίες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να δείξουν τις… άγριες διαθέσεις τους, χάνοντας μόλις στο 2′ φοβερή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με την κοντινή κεφαλιά του Ράσφορντ να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σμάιχελ.

Στη συνέχεια, οι “αλεπούδες” αν και είχαν για περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους δεν απείλησαν καθόλου την εστία του Ντε Χέα και το πλήρωσαν, δεχόμενοι από το… πουθενά ένα γκολ. Στο 23′ η μεσοεπιθετική τριάδα των Τζέιμς-Φερνάντες-Ράσφορντ συνεργάστηκαν εξαιρετικά και με τελικό αποδέκτη τον Άγγλο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε σε θέση οδηγού.

Οι παίκτες του Ρότζερς δεν κάθισαν με σταυρωμένα χέρια και βγήκαν αμέσως μπροστά, αναζητώντας μια γρήγορη ισοφάριση. Εν τέλει, αυτή ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα με μια… βολίδα που εξαπέλυσε ο Μπαρνς με το αριστερό, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Ντε Χέα, για το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με μεγαλύτερη όρεξη και πίεση μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, ωστόσο συνάντησαν δυσκολίες στην τελική πάσα και μπόρεσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες. Οι “κόκκινοι διάβολοι” προσπάθησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση και στο 60′ έφτασαν μια ανάσα απ’ το να ξαναπάρουν το προβάδισμα με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ράσφορντ, όμως ο Σμάιχελ με εξαιρετική επέμβαση τον σταμάτησε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μαρσιάλ ναι μεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά το γκολ ελέγχθηκε στο VAR και δικαίως ακυρώθηκε.

Ο Σόλσκιερ έβλεπε πως η ομάδα του αναζητάει διακαώς ένα δεύτερο τέρμα και πέρασε στη θέση του… άφαντου Μαρσιάλ τον Καβάνι με τον Νορβηγό τεχνικό να δικαιώνεται πλήρως για την επιλογή του. Οι φιλοξενούμενοι “χτύπησαν” από τον άξονα, ο Ουρουγουανός φορ πάσαρε στον προωθημένο Φερνάντες και εκείνος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Σμάιχελ για το 2-1 των φιλοξενούμενων μέσα στο “King Power”.

Δυστυχώς όμως για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν πρόλαβε να χάρει για πολύ το γκολ του Πορτογάλου, αφού ο Βάρντι στο 85′ ισοφάρισε εκ νέου στο τελικό 2-2, χάρις το έξυπνο παράλληλο γύρισμα που έκανε ο νεοεισελθών, Πέρεθ.

Σκόρερ: Ράσφορντ (23′), Μπαρνς (31′), Φερνάντες (79′), Βάρντι (85′)

Κίτρινες: Φερνάντες (45’+1′), Μάντισον (54′), Ντίντι (90′)

Κόκκινες: –

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς, 4-2-3-1): Σμάιχελ, Τζάστιν, Φοφανά, Έβανς, Καστάνιε, Ντίντι, Τίλεμανς, Ολμπράιτον (Πέρεθ 81′), Μπαρνς, Μάντισον και Βάρντι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, 4-2-3-1): Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιρ, Μπαϊγί, Λίντελοφ (Τουανζέμπε 66′), Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ, Τζέιμς (Πογκμπά 54′), Φερνάντες και Μαρσιάλ (Καβάνι 75′).