Δίκαιη μοιρασιά για Αϊντχόφεν και Φέγενορντ

Η Αϊντχόφεν αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Φέγενορντ στο Στάδιο Φίλιπς, για την 25η αγωνιστική της Eredivisie.

Δίκαιη η μοιρασιά, σε έναν “γεμάτο” αγώνα, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ευκαιρίες. Ο Μήτρογλου είδε το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα από τον πάγκο της Αϊντχόφεν, καθώς μπήκε ως αλλαγή στο ματς στο 86ο λεπτό, μπαίνοντας στη θέση του Λάμερς.

Η Φέγενορντ συνέχισε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα και έφτασε στους 18 αγώνες χωρίς ήττα. Τελευταία ήττα της στις 27 Οκτωβρίου του 2019 από τον Άγιαξ! Η ομάδα του Άντβοκαατ βρίσκεται στην 3η θέση με 47 β, έχοντας έναν αγώνα λιγότερο, ενώ η PSV είναι στην 4η θέση με 46β.

Το πρώτο μέρος μπήκαν δυνατά οι δύο ομάδες και σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν και προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό με κεφαλιά του Μποτεγχίν. Με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου και στο 47′, η Αϊντχόφεν έφτασε στην ισοφάριση, με σουτ του Γκάκπο.

Κίτρινες: Γκάκπο – Μαλακία, Κάρσντορπ

Αϊντχόφεν (Φαμπέρ): Ούνερσταλ, Νταμφρίς, Σβάαμπ, Φιργκέφερ, Ροντρίγκες, Ροσάριο, Χέντριξ, Τόμας, Γκάκπο (81′ Μπρουμά), Ιχατάρεν (91′ Ντοάν), Λάμερς (86′ Μήτρογλου)

Φέγενοορντ (Άντβοκαατ): Μπίλοου, Μαλακία, Μποτεγχίν, Σένεσι, Κάρσντορπ, Κεκτσιού, Χαπς, Φερ, Τόορνστρα, Μπεργκχουί, Μποζενίκ