Δίκαιη μοιρασιά στην Βρέμη

Βέρντερ και Στουτγκάρδη αγωνίστηκαν στην Βρέμη και οι δύο με στόχο την νίκη, μόνο που η κάθε μία για διαφορετικούς λόγους. Η πρώτη για να πλησιάσει τις θέσεις που δίνουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο ενώ η δεύτερη για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Εν τέλει καμία δεν κατάφερε να πετύχει τον σκοπό αυτό καθώς το σκορ παρέμεινε στο 1-1. Σκορ δίκαιο βάση της εικόνας του παιχνιδιού, όμως που αφήνει μια πικρία στις τάξεις των δύο ομάδων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Στουτγκάρδη αφού μόλις στο 2‘ άνοιξε το σκορ με τον Ζούμπερ να σκοράρει από κοντά μετά από ωραία ασίστ του Γκόμεζ.
Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου(45‘) με τον Κλάασεν να σκοράρει με μακρινό σουτ για το 1-1 μετά από ωραία πάσα του Κρούζε.

Ο διεθνής Έλληνας επιθετικός, Τάσος Δώνης, μπήκε ως αλλαγή στο 59’ και στα εναπομείναντα λεπτά δεν κατάφερε να αλλάξει το σκορ, πραγματοποιώντας μία κακή εμφάνιση

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Γκεμπρεσιλασιέ, Λάνγκαμπ, Μοϊσάντερ, Ογκούστινσον, Σαχίν (Εγκεστάιν 72′), Έγκεσταϊν, Κλάασεν (Μόιβαλντ 84′), Κρούζε, Σέργκεντ (Πιζάρο 61′), Ράσιτσα.

Στουτγκάρδη: Τσίλερ, Καμπάκ, Παβάρ, Κεμπφ (Γκέντερ 45′), Μπεκ, Ασκασιμπάρ, Κάστρο, Ζούμπερ (Μπατιστούμπερ 81′), Ινσούα, Έσβεϊν, Γκόμεζ (Δώνης 59′).