Δίκαιη νίκη για την Χετάφε

Για την 5η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Χέταφε νίκησε δίκαια με 4-2 την Μαγιόρκα στο «Αλφόνσο Πέρεθ», οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ζωής προς το φινάλε του αγώνα.

Στα πρώτα πέντε λεπτά ο αγώνας είχε ρυθμό και από τις δυο ομάδες, καθως και οι δυο είχαν τις στιγμές τους οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Μάτα στα 35’’. Ο Ντάνι Ροντρίγκεθ απάντησε αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Νιόμ. Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Ζοσέ Μπορντάλας πίεσε την άμυνα της Μαγιόρκα.

Το 1-0 έγινε στο 7’ χαρις στο αυτογκολ του Μπαμπά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Μετά το γκολ η Χετάφε δεν σφυροκοπούσε την Μαγιόρκα η οποία ήταν επιτραπείς σε αμυντικά λάθη, τα οποία εκμεταλλευτήκαν οι Μαδριλένοι κάνοντας το 2-0 στο 33’ από την άσπρη βούλα με δράστη τον 37χρονο Μολίνα.

Στην επανάληψη η Μαγιόρκα συνέχισε το κακό πρόσωπο και τα πολλά λάθη κάτι που εκμεταλλευτήκαν οι γηπεδούχοι με τον Νιομ από κοντά να κάνει το 3-0 στο 63’ μετά από φάση διαρκείας.  Με την συμπλήρωση 70’ το σύνολο του Μορένο μείωσε με τον Μπούντιμιρ, μετά το γκολ οι νησιώτες ξύπνησαν και ανέβασαν στροφές με αποτέλεσμα ο Μπούντιμιρ να κάνει το 3-2. Η Χετάφε στο 84’ έκανε το 4-2 με τον Ανχελ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε άλλο ένα αμυντικό λάθος.

Πλέον η Χετάφε έχει 6 βαθμούς και είναι στην 11η θέση, ενώ η Μαγιόρκα έμεινε στους 4 βαθμούς και στην 17η θέση.