Διπλό «μπαμ» στο Κύπελλο Αγγλίας

Διπλό «μπαμ» στο Κύπελλο Αγγλίας!

Όλα πήγαιναν στραβά για τη Σίτι που αντίκρισε κατάματα το μεγάλο «κάζο» να μείνει εκτός Κυπέλλου Αγγλίας από τη Σουόνσι της Championship. Ωστόσο, πέρα από τη δεδομένη ποιότητα, η ομάδα του Γκουαρντιόλα έδειξε ότι έχει και ψυχή, αλλά και την εύνοια καθώς κατάφερε σε 20 λεπτά να πετύχει τρία γκολ στην έδρα της Σουόνσι περνώντας με 2-3 και να κρατήσει το όνειρο της κατάκτησης τεσσάρων τροπαίων, έχοντας ήδη σηκώσει το Λιγκ Καπ.

Βέβαια, τίποτα από όλα αυτά μπορεί να μην συνέβαινε αν η διαιτησία στεκόταν στο ύψος της, καθώς το δεύτερο γκολ ήταν οφσάιντ και το τρίτο ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.  Το δεδομένο είναι ότι η Σίτι μπήκε στην αναμέτρηση με μπλαζέ ύφος, νομίζοντας ότι οι Ουαλοί θα τους αφήσουν να περάσουν ένα εύκολο απόγευμα. Μόλις στο 29’, η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ, είχε διαμορφώσει ήδη το 2-0, με πέναλτι του Γκράιμς στο 20’ και γκολάρα του Σελίνα πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Στο δεύτερο μέρος άρχισε η αντεπίθεση από τα πόδια του Μπερνάντο Σίλβα. Ο Πορτογάλος με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό στο 69’ μείωσε σε 2-1, ενώ στο 78’ ο Στέρλινγκ κέρδισε ένα μάλλον πολύ αυστηρό πέναλτι, το οποίο οδήγησε στο αυτογκόλ του γκολκίπερ Νόρντφελντ, καθώς η μπάλα από την εκτέλεση του Αγκουέρο χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια στα πόδια του γκολκίπερ των γηπεδούχων. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 88’, με τον Μπερνάντο Σίλβα να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Αγκουέρο -που ήταν οριακά εκτεθειμένος- με κεφαλιά-ψαράκι να στέλνει τη Σίτι στα ημιτελικά.

Η εκπληκτική Γουλβς, μετά τη Λίβερπουλ, έστειλε σπίτι της και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας στο «Μολινό» με 2-1, σε μια απόλυτα δίκαιη νίκη επί των «κόκκινων διαβόλων».  Η ομάδα του Εσπίριτο Σάντο παρουσιάστηκε εξαιρετικά διαβασμένη, δεν άφησε καθόλου χώρους για τους γρήγορους επιθετικούς των φιλοξενούμενων και χτυπώντας στο δεύτερο ημίχρονο σε καίριες στιγμές, σόκαρε την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, που κατέγραψε την τρίτη του ήττα ως προπονητής της ομάδας και δεύτερη συνεχόμενη.  Το σκορ άνοιξε στο 70’ ο Ραούλ Χιμένες που έπειτα από μεγάλη σύγχυση στην αντίπαλη περιοχή, έπιασε το σουτ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ρομέρο, που αντικαθιστούσε τον Νταβίντ Ντε Χέα. Η Γιουνάιτεντ όχι μόνο δεν βρήκε αντίδραση, αλλά δέχθηκε και δεύτερο τέρμα από δικό της κόρνερ… Ο Λουκ Σο έχασε 100% τη μονομαχία με τον Ντιόγκο Ζότα και ο τελευταίος με τρομερό σουτ έγραψε το 2-0, κλειδώνοντας έτσι την ιστορική πρόκριση των «λύκων». Το μόνο που κατάφερε η Γιουνάιτεντ ήταν να μειώσει στο 95’ με γκολ του Ράσφορντ, έπειτα από ωραία ενέργεια του Σο.