Διπλό κορυφής για τη Λειψία

Στην πρώτη θέση της Μπουντεσλίγκα φιγουράρει η Λειψία, καθώς νίκησε με 3-0 εκτός έδρας τη Βέρντερ Βρέμης για την πέμπτη αγωνιστική και παραμένει αήττητη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν το προβάδισμα νωρίς. Με τον Όρμπαν να πετυχαίνει το πρώτο του φετινό γκολ, με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ενκουενκού από τα δεξιά, στο 13ο λεπτό.

Λίγο μετά το ημίωρο, στο 35’ συγκεκριμένα, η Λειψία διπλασίασε τα τέρματά της με πολύ ωραίο τέρμα του Ζάμπιτσερ, ύστερα από εκτέλεση μακρινού φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 63’, η Λειψία έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λάιμερ με δεύτερη κίτρινη.

Προς το τέλος του αγώνα, στο 83ο λεπτό, ο Σαράτσι έκανε το τελικό 0-3.