Διπλό με ανατροπή η Γουέστ Χαμ

Νίκη που την οδήγησε στην πεντάδα, πέτυχε με ανατροπή η Γουέστ Χαμ κόντρα στη Μπέρνλι

Με νίκη και ανατροπή της Γουέστ Χαμ επί της Μπέρνλι με 2-1 εκτός έδρας, έκλεισε η 34η αγωνιστική της Premier League, με τα “σφυριά” να παίρνουν μια πολύ σημαντική νίκη που τους έφερε εκ νέου στην πέμπτη θέση.

Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μάικλ Αντόνιο, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ σε οκτώ λεπτά και ήταν αυτός ουσιαστικά που έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Γουντ στο 19′ της αναμέτρησης. Ο ίδιος κέρδισε πέναλτι στο 18′ μετά από μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι όμως έφτασαν στην ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα με το πρώτο τέρμα του Μάικλ Αντόνιο στο παιχνίδι. Στο 29′ ο επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε την ανατροπή και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Μπρόουνχιλ, Γουέστγουντ, Κορκ, Μακ Νιλ (74′ Γκούντμονσον), Βίντρα (61′ Ροντρίγκεζ), Γουντ (86′ Μπαρνς).

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Ντιόπ, Σούτσεκ, Τσούφαλ, Λανσίνι, Φορνάλς, Κρέσγουελ, Μπενραχμά (79′ Μπόουεν), Μάικλ Αντόνιο, Λίνγκαρντ

Γουέστ Μπρομ – Γουλβς 1-1

Η Γουέστ  Μπρομ έπαιξε τις ελπίδες της για την παραμονή κόντρα στην αδιάφορη βαθμολογικά Γουλβς, αλλά έμειναν στο 1-1 στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Premier League και ουσιαστικά τις σπατάλησαν.

Οι γηπεδούχοι καιγόντουσαν για τη νίκη, αλλά είδαν τον Σίλβα να χρίζεται σκόρερ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, καθώς κόντραρε η μπάλα πάνω του στην απομάκρυνση του Μπάρτσλι και ο Τζονστοουν μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του. Η απάντηση δόθηκε στο 62’ με τον Ντιάν που σκόραρε με κεφαλιά.