Διπλό με Σούτσεκ για Γουέστ Χαμ

Με τον Τσέχο μέσο Σούτσεκ να σκοράρει η Γουέστ Χαμ απέδρασε από το Γκούντισον Παρκ.

Για την 17η αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ η Έβερτον ηττήθηκε με 0-1 από την Γουέστ Χαμ.

Στο πρώτο μέρος η Έβερτον είχε την κατοχή της μπάλας και με καλή κυκλοφορία προσπαθούσε να φτάσει στα καρέ του Ράντολφ παρόλα αυτά είχε μόλις μία καλή σημαντική ευκαιρία με το σουτ του Μπέρναρντ που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας των Σφυριών.

Από την πλευρά της Γουέστ Χαμ ως καλή στιγμή μπορεί να χαρακτηριστεί η κεφαλιά του Χάλερ στο 25′ μετά το κόρνερ του Μπόουεν και έτσι έμεινε η λευκή ισοπαλία στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τον ίδιο κακό ρυθμό με το πρώτο, οι δύο ομάδες ήταν πλήρως αναποτελεσματικές στις τελικές αποφάσεις και είχαν ελάχιστες φάσεις για να πετύχουν ένα τέρμα. Στην πλέον επικίνδυνη εξ’αυτών, ο Κρέσγουελ εκτέλεσε φάουλ με όμορφο τελείωμα, αλλά ο Πίκφορντ έκανε μια εξαιρετική επέμβαση.

Όμως εν τέλει η Γουέστ Χαμ βρήκε το γκολ με τον Σούτσεκ στο 86′. Ο Τσέχος βρέθηκε εντός περιοχής και μετά από λανθασμένη απομάκρυνση της άμυνας έδωσε την νίκη στους Λονδρέζους.

Κίτρινες: Γκόντφρεϊ, Ντέιβις

Σκόρερ: Σούτσεκ 86′

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόλμαν, Μίνα, Χόλγκειτ, Γκοντφρέϊ, Ντουκουρέ, Ντέιβις, Μπέρναρντ (Ροντρίγκες 64′), Σίγκουρντσον (Γκόμες 65′), Ρίτσαρντσον, Λιούι (Τοσούν 79′)

Γουέστ Χαμ: Ράντολφ, Ντόουσον, Κουφάλ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Φόρναλς (Λαντσίνι 73′), Μπενράχμα, Μπόουεν (Γιαρμολένκο 73′), Χάλερ (Αντόνιο 59′)