Διπλό με υπογραφή Φερνάντες για τον Αστέρα

Στην Νέα Σμύρνη ο Αστέρας Τρίπολης πήρε το διπλό(0-1) κόντρα στον Πανιώνιο χάρη σε αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρκ Φερνάντες.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε χαμηλό τέμπο με τις δύο πλευρές να μην μπορούν να αναπτυχθούν επιθετικά και να παράξουν εύκολα φάσεις. Λιγοστές ήταν οι ευκαιρίες απέναντι στις δύο εστίες.

Σε μία σύγκρουση του Κότνικ με τον Χαουρέγκι ο πορτιέρο των γηπεδούχων τραυματίστηκε με το μάτι του να πρήζεται αρκετά αναγκάζοντας τον Παπαβασιλείου να προβεί σε αναγκαστική αλλαγή στο 20ο λεπτό. Εν συνεχεία ο Κότνικ μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο.

Το γκολ για τον Αστέρα ήρθε στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης όπου ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Μαρκ Φερνάντες, με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μαγιέρμπε.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους πατώντας πιο ψηλά στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Πανιωνίου εκμεταλλεύτηκε τα κενά που δημιουργήθηκαν στα μετόπισθεν του Αστέρα αναγκάζοντας τον Παπαδόπουλο να προβεί σε σημαντικές αποκρούσεις.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Κόμπος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια λίγο πιο νωρίς από τους υπόλοιπους παίκτες.

Το τελικό σκορ παρέμεινε υπέρ του Αστέρα φέρνοντας τον στην 10η θέση με 6 βαθμούς ενώ ο Πανιώνιος παρέμεινε τελευταίος με -2.

Τελευταία φορά που η ομάδα της Αρκαδίας είχε φύγει νικήτρια από την “Πλατεία” ήταν δέκα χρόνια πριν(19 Σεπτεμβρίου 2009) με σκορ 1-3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανιώνιος(Νίκι Παπαβασιλείου): Κότνικ(20′ Μαγιέρμπε), Μασούρας, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Μιλόγεβιτς, Παπανικολάου(58′ Τσιλούλης), Δούμτσιος(73′ Αλί), Αραμπούλι.

Αστέρας Τρίπολης(Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Μαρτίνεθ, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Βαλιέντε, Καπίγια, Σίτο(84′ Κώτσιρας), Ριέρα(53′ Μπ. Φερνάντες), Μαρκ Φερνάντες , Χαουρέγκι(87′ Μπαράλες).

Κίτρινες κάρτες: Κόρμπος(51′, 90’+1), Τσιλούλης(82′), Κόρμπος(90’+1)/Χαουρέγκι(16′), Σίτο(64′), Καπίγια(89′).

Κόκκινες κάρτες: Κόρμπος(90’+1)/-

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας).

Βοηθοί: Κολοσιώνης (Αιτ/νίας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής).

Τέταρτος: Λάμπρου (Ευβοίας).

VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας).