Διπλό πρωτιάς για την ΑΕΚ στην Πολωνία

Σπουδαίο διπλό για την Ένωση που νίκησε εκτός έδρας την Άνβιλ στην Πολωνία και ανέβηκε στην πρώτη θέση μαζί με την Χαποέλ Ιερουσαλήμ.

Η Ένωση νίκησε εκτός έδρας με 77-79 την Άνβιλ, ανεβαίνοντας στο 5-2 και συνάντησε την Χαποέλ Ιερουσαλήμ στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τους Κιθ Λάνγκφορντ και Γιόνας Ματσιούλις με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 14π και Χάρης Γιαννόπουλος με 12 πόντους.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο “καυτός” Ρίκι Λέντο με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πολύ καλοί ήταν και οι Φρεϊμάνις και Ρότεν με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Αναλυτικά το ματς:

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα, αρχίζοντας το ματς με 0-5 δια χειρός Λάνγκφορντ. Η Άνβιλ μείωσε στον πόντο, όμως άλλο ένα τρίποντο αυτή την φορά από τον Τσάλμερς έκανε το 4-7. Ο Σον Τζόουνς έκανε το 8-7 υπέρ της Άνβιλ και ο Ρότεν επέκτεινε το προβάδισμα με κάρφωμα 10-7. Ο Στεφάν Γιάνκοβιτς ισοφάρισε με τρίποντο, όμως ξανά οι γηπεδούχοι σκόραραν για το 12-10. Ο Ματσιούλις έκανε το 12-13 με σουτ τριών πόντων για να σκοράρει με έμμεσο τρίποντο ο Σον Τζόουνς για το 15-13. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν πολύ πιο εύκολα από την Ένωση με το σκορ να εκτοξεύεται στο 22-15. Το τρίποντο του Σαντ Ρος ήταν αυτό που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δυσκολευόταν πολύ να βρει καλάθι, με τους Πολωνούς να το εκμεταλλεύονται και να τρέχουν ένα σερί 9-0 (31-18). Το σερί των γηπεδούχων σταμάτησαν οι βολές των Τσάλμερς και Γιάνκοβιτς που ευστόχησαν στο ζευγάρια βολών τους για το 32-22. Ξανά ο Γιάνκοβιτς σκόραρε με καλάθι και φάουλ για το 32-25. Η Άνβιλ απάντησε με δικό της τρίποντο από τον Σοκολόφσκι (35-25). Η ΑΕΚ μείωσε στους 5 με τις βολές του Ματσιούλις και το τρίποντο του Τσάλμερς. Οι γηπεδούχοι αύξησαν ξανά το προβάδισμα τους στους 7, όμως τα δυο σερί τρίποντα του Γιαννόπουλου έριξαν την διαφορά στον πόντο. Η Άνβιλ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το καλάθι του Ρότεν για το 39-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε 2 σερί τρίποντα για να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (39-42). Ο Λάνγκφορντ σκόραρε για το 39-44, ενώ η βολή του Σον Τζόουνς έκανε το 40-44. Ο Ματσιούλις έκανε το 42-48 με κάρφωμα ενώ στην επόμενη φάση απάντησε με τρίποντο ο Λίντο για το 45-48. Ξανά η Άνβιλ μείωσε στους 2 με τρίποντο του Φρεϊμάνις έπειτα από 2/2 βολές του Λάνγκφορντ (48-52). Οι Πολωνοί μείωσαν στον πόντο με τρίποντο του Λίντο 51-52. Το κλέψιμο του Σαντ Ρος έκανε το 52-55 λίγα δευτερα πριν το τέλος της περιόδου. Παρά τις 4/4 βολές που έβαλαν οι γηπεδούχοι ο Ματσιούλις με τρίποντο έκανε το 56-58 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δέχθηκε ένα γρήγορο καλάθι από την Άνβιλ όμως με δυο συνεχόμενες επιθέσεις οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για το 58-62. Οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση με τον Λίντο, όμως ο Σαντ Ρος κάρφωσε για το 61-64. Ξανά οι Πολωνοί σκόραραν με τρίποντο αλλά Σαντ Ρος και Γιάνκοβιτς σκόραραν για το 64-68. Ο Σάιμον μείωσε για την πολωνική ομάδα με τον Σλότερ να απαντάει με κάρφωμα (66-70). Η Άνβιλ έτρεξε ένα σερί 6-0 για να πάρουν το προβάδισμα στα 3 λεπτά του αγώνα (72-70). Ο Λίντο ξανά ευστόχησε με τρίποντο, όμως ο Λάνγκφορντ με τρίποντο και φάουλ έφερε το ματς στον πόντο (75-74). Ρότεν και Λάνγκφορντ αντάλλαξαν καλάθια για το 77-76. Ο Λάνγκφορντ ξανά ισοφάρισε με 1/2 βολές στα 1:26 που απομένουν. Ο Ματσιούλις με κάρφωμα έκανε το 77-79 στα 14″. Η καλή άμυνα της ΑΕΚ στα τελευταία δεύτερα του δεκαλέπτου έδωσαν την νίκη στους «κιτρινόμαυρους».