Διπλό τίτλου της Ζενίτ στο Κρασνοντάρ

Με πρωταγωνιστές τα δύο φορ της η Ζενίτ νίκησε με 2-4 την Κρασνοντάρ και στέφτηκε πρωταθλήτρια.

Στο μεγάλο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής του Ρωσικού πρωταθλήματος η Ζενίτ νίκησε μέσα στο Κρασνοντάρ της ομώνυμης ομάδα με 2-4.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν για την νικήτρια Ζενίτ οι Τζούμπα με ένα γκολ, ένα κερδισμένο πέναλτι και μια ασίστ και ο Αζμούν με δύο τέρματα.
Για την ηττημένη Κρασνοντάρ ο διακριθείς ήταν ο Ουτκίν με γκολ.

Η Ζενίτ με αυτή την νίκη βρίσκεται ένα βήμα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος έχοντας 59 βαθμούς έναντι 49 της Λοκομοτίβ Μόσχας ενώ η Κρασνοντάρ έμεινε πίσω στην μάχη για την δεύτερη θέση και παρέμεινε στους 45.

Μόλις στο 5ο λεπτό η Ζενίτ άνοιξε το σκορ με τον Αζμούν ύστερα από κλέψιμο στον αμυντικό και ωραίο τελείωμα στην δεξιά γωνία του Σαράνοφ.

Στο 29′ ήρθε η ισοφάριση από την Κρασνοντάρ με Ουτκίν.
Ο Βάντερσον μπήκε αριστερά στην περιοχή γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι εκεί που ήταν ο Ουτκίν και με ωραίο πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 40′ η Κρασνοντάρ είχε την ευκαιρία για να ολοκληρώσει την ανατροπή.
Η Κράσνονταρ κέρδισε πέναλτι, ο Βάντερσον ανέλαβε την εκτέλεση αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Αυτό που δεν έκανε η Κρασνοντάρ το κατόρθωσε η Ζενίτ στο 45′ με το πέναλτι του Τζουμπά.

Η Κρασνοντάρ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ισοφάρισε εκ νέου το παιχνίδι με το ασύλληπτο σουτ του Ουτκίν στο 50ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα η Ζενίτ πήρε κεφάλι στο σκορ ξανά με τον Αζμούν.
Ο Ιρανός εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση που επικρατούσε στην περιοχή της Κρασνοντάρ και με προβολή έδωσε θέση οδηγού στην ομάδα της Αγίας Πετρούπολης.

Στο 72′ ο Σουτορμίν έγραψε τον επίλογο του παιχνιδιού.
Ο επιθετικός της Ζενίτ που είχε μπει στο παιχνίδι έξι λεπτά νωρίτερα πήρε την κεφαλιά πάσα του Τζουμπά και διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Οι συνθέσεις:

Κρασνοντάρ: Σαράνοφ, Πέτροφ, Ντα Σίλβα, Ραμίρεζ (Σεργκέεφ 78′), Μαρτίνοβιτς, Ουτκίν (Φερνάντες 76′), Γκατζίνοβιτς, Βιλχένα (Σουλεϊμάνοφ 69′), Βάντερσον, Όλσον (Καμπελά 76′), Μπεργκ (Ουνούνγκα 82′)

Ζενίτ: Λούνεφ, Ιβάνοβιτς, Ρακίτσκι, Καραβάεφ, Σάντος, Μπάριος, Οζντόεφ (Ζιρκόβ 46′), Μάλκομ (Ριγκόνι 82′), Κουζγιάεφ (Σουτορμίν 66′), Τζουμπά (Εροκίν 88′), Αζμούν (Ντριούσι 66′)

Σκόρερς: Ουτκίν 29′, 50′ Αζμούν 5′, 52′, Τζουμπά 45′, Σουτορμίν 72′

Κάρτες: Πετρόβ 46′, Όλσον 56′, Βιλχένα 58′, Μαρτινόφσκι 60′, Μπέργκ 73′ – Μπάριος 22′, Ουζγιάεφ 45+1′, Ντριούσι 78′