Η “διπρόσωπη” Λυών έκαμψε την αντίσταση της Σεντ Ετιέν

Πρωταγωνιστής ο Καντεγουέρε στη νίκη της “διπρόσωπης” Λυών. Μοιραίος για τη Σεντ Ετιέν ο Μπουάνγκα

Η Λυών επικράτησε με 2-1 της Σεντ Ετιέν στο γήπεδο Πάρκ Ολιμπίκ, για την 10η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Λυών είχε δύο πρόσωπα στον αγώνα, ένα κακό στο πρώτο ημίχρονο και ένα καλό στο δεύτερο. Μεγάλος ήρωας, η “χρυσή” αλλαγή του Γκαρσία, ο Τίμο Καντεγουέρε που πέτυχε και τα δύο γκολ δίνοντας την νίκη στην ομάδα του.

Ο Μπουάνγκα έχασε πέναλτι στο 88′ και απέτυχε να δώσει τουλάχιστον τον βαθμό στη Σεντ Ετιέν.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στον αγώνα, όταν στο 13′ ο Μπουάνγκα έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Λόπες που ήταν σε ετοιμότητα απέκρουσε. Το παιχνίδι από εκεί και έπειτα ήταν μοιρασμένο χωρίς αξιόλογες ευκαιρίες.

Η Σεντ Ετιέν έκανε το 0-1 στο 40′, όταν ο Μπουάνγκα μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε να βγάλει μία σέντρα, ο τερματοφύλακας της Λυών, ο Λόπες έκανε κακή εκτίμηση της φάσης και αντί να απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 63′, ο Ντεπάι βγήκε τετ-α-τετ, όμως ο Μουλέν τον σταμάτησε.

Στο 65′ η Λυών ισοφάρισε σε 1-1, όταν μετά από ωραία κομπίνα σε φάουλ, ο Κόρνετ έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή και ο Καντεγουέρε από κοντά με τακουνάκι, σκόραρε.

Στο 71′ ο Εκαμπί σούταρε, όμως η προσπάθειά του κατέληξε στο δοκάρι.

Η “χρυσή” αλλαγή του Γκαρσία, ο Τίμο Καντεγουέρε πέρασε όλη την άμυνα, μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε στην κλειστή γωνία, ξεγελώντας τον τερματοφύλακα, κάνοντας την ανατροπή για τους γηπεδούχους, 2-1 στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 77′ ο Χαμουμά πέρασε τους πάντες, βρέθηκε απέναντι στον Λόπες, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έκανε μια εξαιρετική επέμβαση.

Στο 88′ έγινε χέρι στην περιοχή από τον Ντιομαντέ και με την χρήση VAR, δόθηκε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουάνγκα, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Κίτρινες: 42′ Κασκουέρε, 51′ Μπρούνο, 53′ Γιουσούφ, 65′ Ντουάθ, 68′ Κορνέτ, 84′ Πακέτα, 90+6′ Μέντες, 90+7′ Μουέφεκ

Λυών (Ρούντι Γκαρσία): Λόπες, Κόρνετ (78′ Μπάρντ), Ντιομαντέ, Ντενάιερ, Ντουμπουά, Αουάρ (57′ Μέντες), Μπρούνο (57′ Πακέτα), Κασκουέρε (86′ Ζεάν Λούκας), Ντεπάι, Εκαμπί, Ντεμπελέ (57′ Καντεγουέρε).

Σέντ Ετιέν (Κλοντ Πιελ): Μουλίν, Καμαρά, Μουκουντί, Κολόντζιενζάκ, Τράουκο, Νέιου Νουμπά, Ντουάθ (79′ Μουεφέκ), Γιουσούφ (79′ Ριβέρα), Αουσιτσέ (67′ Χαμουμά), Μπουάνγκα, Αμπί (75′ Καζρί).