Διπρόσωπος «Δικέφαλος» και αποκλεισμός

Το καταστροφικό πρώτο ημίχρονο του ΠΑΟΚ στέρησε τις όποιες ελπίδες είχε ο «Δικέφαλος» για πρόκριση, αφού ηττήθηκε με 1-3 από την Μπάτε Μπορίσοφ και το ευρωπαϊκό του ταξίδι σταματάει εδώ.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου ήταν σαν να μην μπήκαν ποτέ στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκαν τρία τέρματα και δύσκολα θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω στο δεύτερο ημίχρονο, αν και το γρήγορο γκολ του Πρίγιοβιτς και η κόκκινη του Σίγκνεβιτς, «ξύπνησαν» τους φίλους του ΠΑΟΚ, αλλά η διαρκής πίεση που έκαναν οι «ασπρόμαυροι» δεν επέφερε κάτι παραπάνω.

Τώρα ο ΠΑΟΚ επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα που είναι στην κορυφή της βαθμολογίας και το Κύπελλο Ελλάδος.

Ο «Δικέφαλος» μπήκε δυνατά στον αγώνα, είχε την κυκλοφορία της μπάλας έκανε δυο καλές στιγμές με τετ α τετ του Πέλκα και μια κεφαλιά του Βαρέλα, αλλά η Μπάτε ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Σκάβιτς στο 18’, έπειτα από ασυνεννοησία της άμυνας του ΠΑΟΚ.

Η «παγωμάρα» της Τούμπας έγινε ακόμα πιο βαριά , πέρα από το ότι έβλεπαν τους  παίκτες τους οι οπαδοί των «ασπρόμαυρων» να μην απειλούν, πέρα από ένα μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια, είδαν τον Μάτος να γκρεμίζει τον Σίγκνεβιτς στο 42’,  μέσα στην περιοχή και ο ίδιος να κάνει το 0-2. Δεν έφτανε όμως το δεύτερο γκολ, ήρθε και το τρίτο, πάλι από τον Σίγκνεβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τους φίλους του ΠΑΟΚ να «γιουχάρουν» του παίκτες του Λουτσέσκου στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με τη αρχή του δευτέρου ημιχρόνου το ματς πήρε «φωτιά», μια ωραία ενέργεια του Ζαμπά, που μπήκε από τα δεξιά, έδωσε στον Πρίγιοβιτς και αυτός μείωσε σε 1-3 στο 59’ και 2’ μετά ο Σίγκνεβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, έπειτα από χτύπημα εκτός φάσης  στον Κρέσπο.

Οι επιθέσεις των γηπεδούχων ερχόντουσαν κατά κύματα, αλλά ο Σερμπίσκι φώναξε παρών σε αρκετές φάσεις, που έδιωξε σε κόρνερ σε κεφαλιές του Άκπομ και του Τόσκα.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου συνέχισαν την πίεση μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν , έναν ακόμα τέρμα που θα τον έβαζε για τα καλά μέσα στο ματς.

Σκόρερ: 59’ Πρίγιοβιτς – 18’ Σκάβιτς, 42’ πεν., 45+1’ Σίγκνεβιτς

Κίτρινες: 36’ Βιεϊρίνια, 41’ Μάτος – 27’ Μπαγκά, 72’ Ρίος

Κόκκινες: 61’ Σίγκνεβιτς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (46’ Τόσκα), Μαουρίσιο, Κάνιας, Λημνιός (46’ Ουάρντα), Πέλκας (55’ Άκπομ), Ζαμπά, Πρίγιοβιτς

Αναπληρωματικοί: Ρέι, Σάκχοφ, Βέρμπλουμ, Μπίσεσβαρ

ΜΠΑΤΕ (Αλεξέι Μπάγκα): Σερμπίσκι, Φιλίποβιτς, Παλιάκοφ, Βολκόφ, Ρίος, Ίβανιτς, Ντράγκουν, Μπαγκά, Στάσεβιτς, Σίγκνεβιτς, Σκάβιτς (82’ Γκόρντλεϊτσουκ)

Αναπληρωματικοί: Τσίκαν, Γιαμπλόνσκι, Μπερέζκιν, Χλεμπ, Σιμόνοβιτς, Μούκαμ