Δραματική νίκη στα πέναλτι για την Σεντ Εσπεράνς

Σεντ Εσπεράνς και Τσίβας Γκουαδαλαχάρα αναμετρήθηκαν στο αγώνα της 5ης θέσης στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός καθώς η Σαντ Εσπεράνς έμεινε στο τέλος με εννέα παίκτες. Επίσης η κανονική διάρκεια διάρκεια έληξε ισόπαλη 1-1 και επειδή δεν υπάρχει παράταση πήγαν στα πέναλτι, εκεί όπου επικράτησε η Σεντ Εσπεράνς με 5-6.

Και τα δύο γκολ της κανονικής διάρκειας σημειώθηκαν από πέναλτι. Πρώτα η Τσίβας με τον Sandoval στο 5′ άνοιξε το σκορ. Η Σεντ Εσπεράνς ισοφάρισε στο 38′ με τον Beleaili. Η Σεντ Εσπεράνς από το 79′ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Badri με δεύτερη κίτρινη. Όμως το παιχνίδι το “έκλεισε” με εννέα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Rabii στο 90+6′. Λόγω της ισοπαλίας ο αγώνας πήγε αμέσως στην διαδικασία των πέναλτι.