«Dream» Tίεμ στην Νέα Υόρκη

«Βασιλιάς» στην Νέα Υόρκη αναδείχθηκε ο Ντόμινικ Τίεμ.

O Ντόμινικ Τίεμ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της open era, που ανέτρεψε τελικό στο US Open από το 0-2 σετ, επέστρεψε από break στο τρίτο σετ και από 3-5 στο πέμπτο, για να κερδίσει τον Ζβέρεφ και να αναδειχθεί σε «Βασιλιάς» στην Νέα Υόρκη.

Έπειτα από τέσσερις ώρες και δύο λεπτά μιας τεράστιας «μονομαχίας», που μπορεί να μην ήταν η καλύτερη που είδαμε ποιοτικά, αλλά είχε στιγμές σπουδαίου τένις καθώς και πολλές συγκινήσεις. Στο «Arthur Ashe Stadium», ο Αυστριακός Τίεμ έκανε μία ιστορική ανατροπή, καθώς επικράτησε του Γερμανού Ζβέρεφ με 3-2 στα σετ με 2-6, 4-6, 6-4, 6-3, [6]6-7[8]).

O Τίεμ κατέκτησε τον πρώτο του Grand Slam τίτλο μετά από τρεις χαμένους τελικούς σε major και έγινε επίσης ο πρώτος Αυστριακός που κέρδισε ένα slam μετά από 25 χρόνια και το Roland Garros του 1995, το οποίο είχε κερδίσει ο Thomas Muster.

Η νίκη του Ντόμινικ θα μείνει στην ιστορία, καθώς είναι η πρώτη φορά, που κάποιος κέρδισε Grand Slam επιστρέφοντας από το 0-2 σετ στον τελικό, από το Roland Garros του 2004, όταν το είχε κάνει ο Gaston Gaudiο απέναντι στον Guillermo Coria. Στην ιστορία της open era (από το 1968), είναι η πρώτη φορά, που το έκανε κάποιος γενικότερα σε ένα Grand Slam, εκτός του Roland Garros. Στο US Open είναι δεύτερη φορά που συνέβη (πρώτη το πολύ μακρινό 1949), όταν το είχε κάνει ο Pancho Gonzalez απέναντι στον Ted Schroeder.

Η αναμέτρηση:

Αρχικά, στο πρώτο σετ, ο 23χρονος Γερμανός προηγήθηκε ακόμα και με 5-2 του αντιπάλου του οπότε δεν δυσκολεύτηκε και προηγήθηκε με 1-0, κλείνοντας στο σερβίς του.

​Στο δεύτερο σετ, ο Ζβέρεφ πήρε προβάδισμα με 2-1 και παρά την προσπάθεια του Τίεμ, ξέφυγε ακόμα και με 5-1. Ωστόσο, ο Αυστριακός μείωσε σε 5-3, αλλά ο Ζβέρεφ αξιοποίησε το πέμπτο σετ πόιντ που είχε και έτσι διαμορφώθηκε το 2-0.

Η εικόνα ήταν ίδια και στο τρίτο σετ, μιας και ο Ζβέρεφ προηγήθηκε με 2-1, αλλά ο Τίεμ ισοφάρισε σε 2-2 χάρη στο τέταρτο μπρέικ πόιντ που αξιοποίησε στο έπακρον. Έκτοτε, ο Αυστριακός πάτησε γκάζι και όχι μόνο πήρε προβάδισμα με 2-3, αλλά κατέκτησε και το σετ με 4-6 (2-1).

Στο τέταρτο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Τίεμ ήταν εκείνος, που προηγήθηκε στην αρχή με 2-3. Ο Ζβέρεφ να ισοφάρισε προσωρινά σε 3-3. Ο Αυστριακός έκανε μπρέικ, έφτασε στο 3-5 και μετά στο 3-6, φέρνοντας το ματς στα ίσια (2-2).

Κατά το πέμπτο και συνάμα τελευταίο σετ της αναμέτρησης, ο Ζβέρεφ προηγήθηκε με 3-2 και χάρη σε μπρέικ έφτασε στο 3-5, αλλά ο Τίεμ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έτσι διαμόρφωσε το 5-5 με δικό του μπρέικ. Ύστερα, έγινε το 6-6 με εκατέρωθεν μπρέικ.

Στο tie break του σετ, ο 27χρονος προηγήθηκε με 4-6, ο Ζβέρεφ «έσβησε» διπλό τσάμπιονσιπ πόιντ του αντιπάλου του, αλλά δεν ήταν αρκετό καθώς ο Αυστριακός έκανε το 6-8 και το 5-7 κατ’ επέκταση έβαλε τέλος στο ματς και έφτασε στην κατάκτηση του US Open 2020.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος στη σεζόν και ο 17ος τίτλος συνολικά στην καριέρα του Τίεμ, που θα παραμείνει στο Νο.3 της παγκόσμιας κατάταξης, ωστόσο «εκτόξευσε» τη συγκομιδή του στους 9.125 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά του από το Νο.1 και τον Νόβακ Τζόκοβιτς στους 1.735 βαθμούς και από το No.2 και τον Ράφαελ Ναδάλ στους 725. Ο 27χρονος Αυστριακός, έχει μαθηματικές ελπίδες ακόμα και για το Year-end No.1, αλλά θα πρέπει να κερδίσει σχεδόν όλους τους μεγάλους τίτλους έως το τέλος της χρονιάς.