Δυσκολεύει η παραμονή της Σάλκε

Βουλιάζει η Σάλκε χαιρετάει το Ευρωπαϊκό εισιτήριο η Ουνιόν.

Για την 21η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος, η Ουνιόν Βερολίνου κόλλησε στο ισόπαλο 0-0 με την Σάλκε. Η Σάλκε πήρε έναν βαθμό και έκανε 7 τα ματς χωρίς τρίποντο κάτι που δυσκολεύει την παραμονή τους στην κατηγορία . Στο ίδιο μήκος κύματος είναι η Ουνιόν μόνο που είναι στην 9η θέση αλλά έχασε την επαφή της με τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες να βάλουν το γκολ παρόλο που δεν είχαν την κατοχή της μπάλας, καθώς ήταν στα πόδια των φιλοξενούμενων οι οποίοι ήταν αρκετά φλύαροι .

Η ομάδα του Φίσερ απείλησαν μόλις στο 5’ με τον Αβονίγι αλλά Φέρμαν αποσιώπησε τον κίνδυνο εντυπωσιακά, ο Γκίσελμαν στο 7΄ηταν άστοχος .

Λίγα λεπτά αργότερα ο  Γκέντνερ  ήταν άστοχος σε δυο περιπτώσεις. Ο Αριτ στο 36’και στο 40’ δεν νίκησε τον Χίμπνερ. Στο 6ο’ ο Πογιάνπαλο έβγαλε κάθετα στον Αβονίγι που απέφυγε και τον Φέρμαν αλλά αστόχησε στο 69’ ο Φέρμαν έσωσε μετά από μακρινό σουτ του Ίνγκβαρτσεν.

Στο 77’ το σουτ του Αρίτ πέρασε ελάχιστα αουτ. Στο 81’ ο Κάριους απέκρουσε το σουτ του Κολάσινατς. Στο 85′ η κεφαλιά του  Ίνγκβαρτσεν ήταν  άστοχη. Στο 90’ η Σάλκε με τον Μποτζελάμπ δεν μπόρεσε να κάνει την ζημία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ουνιόν: Κάριους, Χίμπνερ, Γκίσελμαν, Τρίμελ, Φρίντριχ, Γκέντνερ (68’ Πρέμελ), Άντριχ, Πογιάνπαλο (62’ Μούσα), Ίνγκβαρτσεν, Αβονίγι (85’ Τόιχερτ)

Σάλκε: Φέρμαν, Μουστάφι, Κολάσινατς, Γουίλιαμ (63’ Ραμάν), Σταμπουλί, Μπέκερ, Τιό, Μπενταλέμπ (63’ Μπουτσελάμπ), Σερντάρ, Αρίτ, Χόουπ