Δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε η “Βασίλισσα”

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε… “σκούρα” κόντρα στην Γρανάδα, όμως έφτασε στην 5η διαδοχική της νίκη.

Η Ρεάλ ζορίστηκε εναντίον της Γρανάδα, όμως η αποφασιστικότητα που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο της έφερε μια ακόμα πολύτιμη νίκη με 2-0 σκορ.

Οι Μαδριλένοι είχαν ένα κακό πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η εικόνα τους ήταν τελείως διαφορετική. Ο Καζεμίρο άνοιξε λογαριασμό στο 55ο λεπτό, ενώ ο Μπενζεμά έβαλε τη σφραγίδα του στο 94ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς, ενώ οι Ανδαλουσιάνοι είναι στην 7η θέση με 21 βαθμούς.

Νωρίτερα, Χετάφε και Θέλτα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, για την 15η αγωνιστική της La Liga.

Ρεάλ Μαδρίτης – Γρανάδα 2-0

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Γρανάδα με 2-0 στο Αλφρέντο ντι Στέφανο.

Το πρώτο ημίχρονο παρόλο που ξεκίνησε με πολύ καλές προυποθέσεις, ήταν αρκετά “χλιαρό”. Μόλις στα πρώτα 40 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο να ανοίξουν το σκορ, με τον Πουέρτας να χάνει τεράστια ευκαιρία μέσα από την περιοχή.

Μετά από 2 λεπτά οι “μερένχες” απάντησαν, με τον Μπενζεμά να εξαπολύει ένα σουτ και τον Σίλβα να του λέει όχι. Αυτές ήταν οι μοναδικές αξιοσημείωτες φάσεις στο πρώτο 45λεπτο, καθώς στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες δυσκολευόντουσαν στο δημιουργικό κομμάτι.

Στο δεύτερο μέρος η “Βασίλισσα” μπήκε αποφασισμένη και πολύ πιο δυνατά, ενώ στο 55′ είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες στην ίδια φάση. Πρώτα ο Ασένσιο με ένα τακουνάκι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Σίλβα απέκτουσε εντυπωσιακά ένα σουτ του Βαλβέρδε.

Αυτές οι δύο φάσεις ήταν η προαναγγελία για το τι θα ακολουθούσε, καθώς στο 57′ έγινε το 1-0. Ο Ασένσιο με μια εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Καζεμίρο και ο Βραζιλιάνος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά και αρκετές ευκαιρίες για να “κλειδώσει” τη νίκη, ωστόσο αυτό άργησε να γίνει. Συγκεκριμένα, έγινε στο 90+4′, όταν ο Μπενζεμά με ένα ωραίο σουτ έκανε το 2-0.

Κίτρινες: Βάθκεθ, Καρβαχάλ – Φουλκιέ

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Βαλβέρδε (78′ Ίσκο), Καζεμίρο, Κρος, Βάθκεθ (78′ Βινίσιους), Ροντρίγκο (38′ Ασένσιο), Μπενζεμά

Γρανάδα: Σίλβα, Νέβα, Βαγιέχο (84′ Σάντσες), Ερέρα, Ντουάρτε, Φουλκιέ (73′ Κουινί), Κένεντι (63′ Σόρο), Ετεκί (63′ Σουάρεζ), Μίγια, Πουέρτας, Σολδάδο (74′ Μολίνα)

Χετάφε – Θέλτα 1-1

Χετάφε και Θέλτα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Αλφόνσο Πέρεθ.

Οι “κέλτες” παρέμειναν αήττητοι για 5ο διαδοχικό παιχνίδι, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην 5η συνεχόμενη νίκη τους, αφήνοντας δύο βαθμούς στην έδρα της ομάδας του Χοσέ Μπορντάλας.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς νωρίς με ένα εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής του Σουάρεθ (6′). Ωστόσο, ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ, έπειτα από 10 λεπτά, ανέτρεψε αντικανονικά τον Ολάθα μες στην περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι.

Ο Άσπας ανέλαβε την εκτέλεση του και διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Στο δέυτερο ημίχρονο ο ρυθμός είχε πέσει πολύ και καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει το νικητήριο τέρμα που θα της χάριζε τους τρεις βαθμούς.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει την Χετάφε στην 11η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς και την Θέλτα στην 8η θέση με 20 βαθμούς.