Δυναμική επιστροφή για τον Μέσι

Νικήτρια αναδείχθηκε η Αργεντινή κόντρα στη Βραζιλία με 1-0, σε φιλική αναμέτρηση στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας.

Η αναμέτρηση αυτή ήταν ιδιαίτερα σημαντική, καθως στα γήπεδα με την φανέλα της εθνικής του επέστρεψε ο Μέσι, μετα από την τρίμηνη τιμωρία του.

Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ζεσούς έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-0, καθως εκτέλεσε άστοχα πέναλτι για τη Βραζιλία. Τρία λεπτα αργότερα, πέναλτι έχασε και ο Μέσι, αφού νωρίτερα τον βρηκε ο Σάντρο χαμηλά στο πόδι και τον ανέτρεψε.

Ο Μέσι όμως αμέσως μετά στο… «ριμπάουντ» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και χαρίζοντας ετσι τη νικη στους φιλοξενούμενους.

Στο 35’ ο Ντανίλο προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Μέσι πέρασε τον Σίλβα και τον Μιλιτάο, σούταρε αλλά μπλόκαρε ο Άλισον.

Στο 69’ ο Λόντι είχε τη δίκη του ευκαιρία, αλλά έπιασε τη μπάλα ο Αντράδα. Ο Παρέδες σούταρε στο 76ο λεπτό αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Άλισον.

Κίτρινες: Καζεμίρο, Ντανίλο, Ταγκλιάφικο, Μιλιτάο, Παρέντες

Βραζιλία: Άλισον, Ντανίλο, Μιλιτάο, Σίλβα, Σάντρο (64’ Λόντι), Αρτούρ (55’ Φαμπίνιο), Καζεμίρο (86’ Γουέσλι), Πακετα (46’ Καουτίνιο), Ζεσούς (71’ Ριτσαρλισον), Φιρμίνο, Γουίλιαν (71’ Ροντρίγκο)

Αργεντινή: Αντράδα, Φοϊθ, Πεσέλα, Οταμέντι, Ταγκλιάφικο, Οκαμπος (74’ Γκονζάλεζ), Ντε Πολ (90’ Ντομίνγκεζ), Παρέντες (83’ Ροντρίγκες), Λο Σέλσο (59’ Ακούνια), Μέσι, Μαρτίνες (88’ Αλάριο)