Δύο λεπτά ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη 10η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Ανώτερος ο Ολυμπιακός και με ωραίο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, δεν δυσκολεύτηκε απέναντι σε έναν Ατρόμητο ο οποίος έπαιζε πολύ αμυντικά, τον οποίο κέρδισε πιο εύκολα από όσο μαρτυρά το τελικό σκορ.

Τα «ερυθρόλευκα» τέρματα σημειώθηκαν μέσα σε ένα δίλεπτο με σκόρερ τον Ντανιέλ Ποντένσε στο 60’ και τον Χιλάλ Σουντανί στο 62’.

Στο 67ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αβραάμ Παπαδόπουλου.

Μετά από το σημερινό ματς, ακολουθεί η διακοπή λόγω των Εθνικών Ομάδων και στη συνέχεια το παιχνίδι κόντρα στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Τότεναμ στο Λονδίνο και το ντέρμπι κορυφής κόντρα στον ΠΑΟΚ στο «Καραϊσκάκη».

Το ματς

Στο γνώριμο 4-2-3-1 επέστρεψε ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ελαμπντεαουί, Αβραάμ, Σεμέδο, Τσιμίκας, τετράδα της άμυνας, Μπουχαλάκης-Γκιλιέρμε στον άξονα, Ποντένσε και Μασούρας στα πλάγια και ο Σουντανί πίσω από τον Ελ Αραμπί. Από την άλλη, σε σχηματισμό 4-4-1-1 παρατάχθηκε ο Ατρόμητος του Γιάννη Αναστασίου.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Πίεσε τους Περιστεριώτες, έκλεισε χώρους πίσω και βγήκε μπροστά ψάχνοντας το γκολ, ωστόσο η άμυνα του Ατρομήτου και ο Μέγιερι κράτησαν το μηδέν στην άμυνά τους.

Στο 9ο λεπτό, ο Μασούρας έβγαλε ωραία κάθετη στον Τσιμίκα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά νικήθηκε από τον Μέγιερι. Ένα λεπτό μετά, ξανά ο Μασούρας έβγαλε τετ α τετ τον Ελ Αραμπί, που πλάσαρε με τον Μέγιερι να μπλοκάρει.

Στο 12’ ο Γκάλο εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Νταβιώτης έκανε κεφαλιά, με τον Σα να αποκρούει.

Στο 16’ ο Μασούρας εκτέλεσε φάουλ, ο Αβραάμ σκόραρε με κεφαλιά, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος, με το γκολ να μην μετρά. Ένα λεπτό μετά, ο Μασούρας βρέθηκε προ του Μέγιερι, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.

Στο 26’ ο Γκιλιέρμε επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 36’, ο Αβραάμ έπιασε ένα σουτ μέσα στην περιοχή, με τον Μέγιερι να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 42’ ο Σουντανί είχε προσπάθεια για γκολ, ωστόσο κόπηκε από την άμυνα των Περιστεριωτών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, μην αφήνοντας περιθώρια στον Ατρόμητο και φτάνοντας σε ένα δίλεπτο (60’, 62’) σε δύο τέρματα. Ωστόσο μετά την αποβολή του Αβραάμ, ο Ατρόμητος προσπάθησε να βρει χώρους, χωρίς όμως να απειλήσει.

Στο 47’ ο Σουντανί έκανε χαμηλή σέντρα για τον Ελ Αραμπί, αυτός τσίμπησε τη μπάλα, αλλά ο Μέγιερι μπλόκαρε.

Στο 57’ ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε κόρνερ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Μέγιερι να βγαίνει και να μπλοκάρει.

Στο 60’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Μπουχαλάκης έδωσε στον Ποντένσε, αυτός μετά από ωραία ατομική ενέργεια σούταρε από το ύψος της περιοχής νικώντας τον Μέγιερι για το 1-0!

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 62’ ο Ελ Αραμπί βγήκε από αριστερά, γέμισε στην περιοχή για τον Σουντανί που πλάσαρε στην κίνηση με το αριστερό για το 2-0!

Στο 64’ ο Τσιμίκας γέμισε για τον Σουντανί, που πλάσαρε κερδίζοντας κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λοβέρα, αλλά η κεφαλιά του Αβραάμ πέρασε εκτός.

Στο 67’ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έκανε φάουλ πάνω στον Νταβιώτη και ο Σκουλάς τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Αμέσως, ο Μαρτίνς ενίσχυσε τα μετόπισθεν, περνώντας στο ματς τον Μεριά αντί του Ελ Αραμπί. Εξέλιξη που έφερε τον Σουντανί να «μοιράζει» την παρουσία του σε κέντρο και επίθεση.

Στο 71’ ο Ταλόχα βρέθηκε μόνος του μπροστά στο γκολ, αλλά δεν τελείωσε σωστά τη φάση, σε μια από τις ελάχιστες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων.

Στο 77’ ο Σουντανί έκανε ένα μακρινό σουτ που πέρασε εκτός.

Στα εναπομείναντα λεπτά, δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο, παρά μόνο ένα πλασέ του Γκερέρο στο 91′ που μπλόκαρε ο Μέγιερι.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντεαουί, Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Σουντανί (80’ Γκερέρο), Μασούρας (56’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (70’ Μεριά)

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Μέγιερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Γαρουφαλιάς, Χαρίσης, Νταβιώτης (70’ Νάτσος), Γιακουμάκης, Μανούσος (82’ Ρόσα), Ταλόχα (76’ Ενσικουλού)