Δυο λεπτά ήταν αρκετά στην Μπάγερν

Δεν κατάφερε η ΑΕΚ να ολοκληρώσει αύτο που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο και μέσα σε δύο λεπτά, έχασε την συγκέντρωση της και ηττήθηκε με 0-2 από την Μπάγερν Μονάχου, για την τρίτη αγωνιστική του Champions League.

Στο πρώτο μερός η ΑΕΚ στάθηκε πάρα πολύ σωστά στο παιχνίδι έκλεισε τους χώρος κράτησε μπάλα όσο μπορούσε και απειλήθηκε πολύ λιγότερο από το αναμενόμενο και θα είχε την δυνατότητα να σκοράρει με τον Πόνσε στο 20′. Η Μπάγερν με την σειρά της είχε την κατοχή, προσπάθησε να αναπτυχθεί από τα άκρα κάτι που έκανε παρόλου που δεν δημιούργησε κάποια σημαντικη ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ κράτησε την καλή της εικόνα αλλά δύο λεπτά έλειψη συγκέντρωσης έδωσαν στην Μπάγερν δύο τέρματα(Μαρτίνες 61′, Λεβαντόφσκι 63′) την νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο όπως ητάν λογικό η Μπάγερν είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

Στο 11′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή με την προσπάθεια του Χούμελς με τα το κόρνερ του Αλκάνταρα και το επόμενο λεπτό με το σουτ του Ισπανού άσου που κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

Στο 18′ ο Γκνάρμπι επιχείρησε μία επικύνδυνη σέντρα από την αριστέρη πλευρά ευτυχώς για την Ένωση εκεί ήταν ο Τσιγκρίνσκι και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 20ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Ιζεκιέλ Πόνσε που βρέθηκε στην γωνία της περιοχής της Μπάγερν σούταρε δυνατά αλλά έστειλε την μπάλα εκτός εστίας του Νόιερ.

Στο 25′ ο Γκνάρμπι πήρε την πάσα από τον Ρόμπεν κοντρόλαρε σούταρε πάσα στους αμυνόμενους και κέρδισε ένα κόρνερ.

Στο 27′ δημιουργήθηκε μια πολύ καλή ευκαιρία για την Μπάγερν, ο Αλκάνταρα ήταν στην περιοχής της ΑΕΚ ολομόναχος και ευτυχώς για την Ένωση δεν έκανε σουτ αντι αυτού πάσαρε λανθασμένα προς τον Λεβαντόφσκι.

Στο 31′ ο Χάμες Ροντρίγκες δέχτηκε την πάσα από τον Κίμιχ συνέκλινε αλλά ευτύχως για την ΑΕΚ πλάσαρε αδύναμα, στην αμέσως επόμενη στιγμή ο Λεβαντόφσκι σούταρε από το ημικύκλκο της περιοχής ψηλά.

Στο 39′ ο Λεβαντόφσκι έκανε μία λόμπα προς τον Γκνάρμπι αυτός κατέβασε την μπάλα και σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων των κιτρινόμαυρων.

Στο 52′ ο Γαλανόπουλος κέρδισε την μπάλα στά δεξία της άμυνας της ΑΕΚ απέφυγε τον Μαρτίνες πάσαρε στον Μπακασέτα που σούταρε απογοητευτικά άουτ.

Στο 54′ ο Ρόμπεν πήρε την μπάλα στο ημικύκλιο της περιοχής και πλάσαρε χλυαρά στα χέρια του Μπάρκα.

Στο 58′ η ΑΕΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία με ρο ψαλιδάκι του Κλωναρίδη μετά την κεφαλία πάσα του Λαμπρόπουλου που για εκατοστά δεν βρήκε στόχο.

Στο 61′ η Μπάγερν άνοιξε το σκορ και έκανε το 0-1. Ο Γκνάρμπι ολομόνοχος από τα αριστερά σέντραρε στο σημείο του πέναλτι εκεί απομακρυναν οι αμυντικοί πανω στον Ρόμπεν αυτός σούταρε πάνω στα σώματα η μπάλα γκέλαρε και ο επερχόμενος Μαρτίνες με γυριστό σκόραρε.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί η Μπάγερν μπήκε με δύο τέρματα μπροστά στο σκορ. Ο Γκνάρμπι και πάλι ξεχασμένος από τα αριστερά σέντραρε συρτά προς τον Λεβαντόφσκι που σε κενή εστία διαμόρφωσε το 2-0.

Στο 70′ ο Μπόγε μετά από κόρνερ που κέρδισε η Ένωση έκανε το γυριστό αλλά δεν είχε ευτυχή για την ΑΕΚ κατέληξη.

Στο 92′ η Μπάγερν λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο τερμα με την σέντρα του Ραφίνια και το σουτ του Ρόμπεν να φτά ουν πάνω στο σώμα του Τσιγκρίνσκι.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ(Ουζουνίδης): Μπάρκας, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος(Γκάλο 85′), Μπακασέτας, Μάνταλος(Άλεφ 75′), Κλωναρίδης, Πόνσε

Μπάγερν(Κόβατς): Νόιερ, Ζούλε, Χούμελς, Ραφίνια, Κίμιχ, Μαρτίνες, Χάμες(Γκορέτσκα 62′), Αλκάνταρα, Ρόμπεν, Γκνάρμπι(Μίλερ 74′), Λεβαντόφσκι(Βάγκνερ 85′)

Διαίτητης: Κουλμπάκοφ

Βοηθοί: Ζουκ, Μασλιάνκο

4ος: Κομτσένκο