Δύσκολα “δραπέτευσε” από το Άουγκσμπουργκ η Μπάγερν

Την αυλαία της 22ης αγωνιστικής άνοιξαν Άουγκσμπουργκ και Μπάγερν Μονάχου. Η γηπεδούχος ομάδα, με τον Κωνσταντίνο Σταφυλίδη βασικό μέχρι το 69ο λεπτό, δυσκόλεψε σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό την δεύτερη Μπάγερν χωρίς όμως να καταφέρνει να εκμαιεύσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα χάνοντας 2-3.

Το σκορ άνοιξαν πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι, μόλις στο 13ο δευτερόλεπτο, με αυτογκόλ του Γκορέτζκα έπειτα από γύρισμα του Σταφυλίδη από τα αριστερά. Οι Βαυαροί ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο ματς με πλασέ του Κομάν σε ένα γέμισμα του δεξιού οπισθοφύλακα Κίμιχ(17′) με την Άουγκσμπουργκ να ξαναπαίρνει κεφάλι στο σκορ έξι λεπτά αργότερα(23′) με ένα ευθύβολο σουτ του Ντονγκ-Γον Τζι μέσα από την περιοχή.

Ένα λεπτό πριν λήξει το πρώτο μέρος(45′) οι φιλοξενούμενοι έφεραν για δεύτερη φορά το ματς στα ίσια με ένα σουτ του Κομάν σε μία συρτή σέντρα του Γκορέτζκα από τα δεξιά. Στο γκολ βέβαια φέρει τεράστια ευθύνη ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων καθώς η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του.

Στο δεύτερο μέρος και στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης οι Βαυαροί πήραν για πρώτοι φορά το πάνω μέρος στην αναμέτρηση, ολοκληρώνοντας έτσι την ολική ανατροπή του σκορ με ένα δυνατό σουτ του Άλάμπα μετά την πάσα του Κομάν.

Ο 25χρονος διεθνής Έλληνας αντικαταστάθηκε στο 69′ λόγω τραυματισμού του. Μέχρι εκείνο το σημείο είχε κάνει μία εξαιρετική εμφάνιση βοηθώντας την ομάδα του τόσο στον επιθετικό όσο και στον αμυντικό τομέα.

Η Μπάγερν Μονάχου έπειτα από αυτή την νίκη της παραμένει στην δεύτερη θέση με 48 βαθμούς, μόλις δύο πίσω από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ που μετράει ένα ματς λιγότερο, ενώ η Άουγκσμπουργκ στην 15η με 18 βαθμούς μόλις μία θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.