Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε τη Γουέστ Μπρομ η Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε δύσκολα τη Γουέστ Μπρομ, χάρις το εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε απέναντι στη Γουέστ Μπρομ που είχε σε εξαιρετική μέρα τον Σαμ Τζόνστοουν, αλλά η ομάδα του Σόλσκιερ πήρε τη νίκη στο Ολντ Τράφορτν με 1-0, χάρις την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 56ο λεπτό του Μπρούνο Φερνάντες που έδωσε ξανά την λύση, έστω και από τα έντεκα βήματα.

Η καλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων ήταν το δοκάρι του Ρόμπινσον στο 65ο λεπτό. Με το τρίποντο αυτό η Γιουνάιτεντ ανέβηκε στην 9η θέση με 13 βαθμούς, ενώ η Γουέστ Μπρομ παρέμεινε στην 18η με 3 βαθμούς.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήταν για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μόλις στο 2ο λεπτό, με ένα φάουλ που εκτελέστηκε προς την μεγάλη περιοχή, με τον Άντονι Μαρσιάλ να παίρνει την κεφαλιά, όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Στο 19′ μια κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας πέρασε για τον Μαρσιάλ, που βγήκε απέναντι στο Τζόνστοουν, ο οποίος ήταν πάλι εκεί για να κρατήσει το μηδέν στην εστία του.

Στο 21′ πρώτη κλασική ευκαιρία για την Γουέστ Μπρόμ με τον Γκράντ που σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως ο Νταβίντ Ντε Χέα ήταν σε πλήρη ετοιμότητα.

Στο 42ο λεπτό η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Γκάλαγκερ, μετά από κόρνερ, αλλά η εκτέλεσή του από την μικρή περιοχή πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι στο 56ο λεπτό, όταν ο Φουρλόνγκ έκανε χέρι εντός περιοχής και ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Στο 65′ δοκάρι για τους φιλοξενούμενους με τον Ρόμπινσον που σούταρε έξω από την περιοχή.

Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και στο 67′ ο Ράσφορντ βγήκε τετ-α-τετ με τον Τζόνστοουν που έβγαλε σε κόρνερ.

Στο 71′ μετά από άλλο ένα κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στο Μαγκουάιρ, όμως ο τερματοφύλακας της Γουέστ Μπρομ ήταν πάλι εκεί και για να αποκρούσει.

Τίποτα άλλο αξιόλογο, δεν συνέβη στον αγώνα, καθώς οι “κόκκινοι διάβολοι” διαχειρίστηκαν το υπόλοιπο του αγώνα μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Κίτρινες: 77′ Γκάλαχερ, 90+1′ Καβάνι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέλες, Φερνάντες, Φρεντ (84′ ΜακΤόμινεϊ), Μάτιτς, Μαρσιάλ, Μάτα (62′ Καβάνι), Ράσφορντ (79′ Φαν Ντε Μπεκ)

Γουέστ Μπρομ (Μπίλιτς): Τζόνστοουν, Ιβάνοβιτς (79′ Κροβίνοβιτς), Αϊάγι, Μπάρτλεϊ, Φούρλονγκ, Γκάλαχερ, Σόιερς, Ντιαγκανά (62′ Ρόμπσον-Κανού), Τάουνσεντ, Γκραντ (62′ Ρόμπινσον), Περέιρα