Δύσκολη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ράγιο

Για την 27η αγωνιστική της Λα Λίγκα, η Μπαρτσελόνα πήρε με δυσκολία την νικη με 3-1 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στο +7 την απόσταση από την δεύτερη Ατλέτικο, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το αρνητικό σερί στις έξι ήττες.

Στα πρώτα τρία λεπτά του α΄μέρους  η Ράγιο Βαγιεκάνο είχε την μπάλα στα πόδια της, στην συνέχεια η Μπάρτσα πήρε την κατοχή της μπάλας απειλώντας τον Ντιμιτριέβσκι με τους  Σεμέδο στο 20΄, Μεσι στο 23΄και 24΄. Ένα λεπτό αργότερα  η Ράγιο άνοιξε το σκορ με τον  Ντε Τομάς. Ο Ισπανός που αγωνίζεται δανεικός από την Ρεάλ Μαδρίτης σημείωσε το 11ο γκολ στην σεζον. Στην συνέχεια η Μπάρτσα σοβαρεύτηκε και ισοφάρισαν με την κεφαλιά του Πικέ έπειτα από το φάουλ του Μέσι.

Στην επανάληψη η Ράγιο απείλησε με την κεφαλιά του Ντε Τομάς στο 48΄, στο 50΄ οι μπλαουγκράνα κέρδισαν στην ανατροπή του Σεμέδο από τον Αμάτ , το VAR επιβεβαίωσε την απόφαση του διαιτητή, ο Μέσι ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα. Μετά το γκολ οι καταλανοί έλεγχαν τον ρυθμό το ματς από την σκληρή Ράγιο η οποία απειλούσε με τον Ντε Τομάς . Στο 82΄η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε σημείωσε το τελικό 3-1 με δράστη τον  Σουάρες.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Βιδάλ, Μπουσκέτς (85′ Μάλκομ), Αρτούρ (46′ Ντεμπελέ), Μέσι, Σουάρες, Κουτίνιο (80′ Ράκιτιτς).

Ράγιο Βαγιεκάνο: Ντιμιτριέβσκι, Αντβίνκουλα, Βελάσκες, Γκάλβεθ, Αμάτ (64′ Πόθο), Μορένο, Γκαρσία (80′ Εμπάρμπα), Κομεσάνα, Ιμπουλά, Μπεμπέ, Ντε Τομάς.